پیری و معرکه گیری

عماد در غزل‌سرایی از شاعران برجسته و تراز اوّل معاصر است و در قیاسی وسیع‌تر، سخن او از این و آن متمایز است.

ادامه مطلب

یادداشت یک مدیر

... من به آموزش و پرورش بدگمانم!

ادامه مطلب

آشیانه ی پرواز

من هیچ چیز نبودم جز انسانی سرگشته و فناپذیر در بین ریگ ها و ستارگان، ... با این همه خود را پر از خاطره و خیال یافتم.

ادامه مطلب

آذرخش

... انگار آفرینش شلاق آتشین اش را به کف گرفته تا نمایشی زیبا از رنگ و نور را به زمینیان نشان بدهد و شکوه و بزرگی اش را یادآور شود.

ادامه مطلب

قهوه ی اسپرسو

اسپرسو قهوه ای است که از گذر پر فشار آب جوش از میان گرد نرم قهوه به دست می آید این نوشیدنی بسیار قوی، با مزه، گوارا و دلچسب است.

ادامه مطلب

شعر بگو!

... سروده هایش چنان زلال شده بود که می توانستی روح آرام، مهربان و شاد او را در آن ببینی که در فضایی زیبا و چشم نواز غوطه می خورد.

ادامه مطلب

آرزوهای سال نو

سال آینده سال رویکردهای نوین آموزش

ادامه مطلب

کاروانسرای شرف (رباط شرف)

کاروان سرا از دو واژه ی کاروان و سرا تشکیل و یادگاری بوده از دوران هخامنشی و حتی قبل از آن که در متون معتبری مانند تاریخ هرودوت به آن اشاره شده است و تا همین دهه های اخیر هم کاربردش را حفظ کرده است.

ادامه مطلب

جرج ملی یِس

جُرج ملی یس همان کودکی است که در کتاب های ژول ورن رشد کرد و در دنیای فیلم شکوفا شد.

ادامه مطلب

توس در تندیس

... و امروز پس از بیست سال دوباره پا به آستان ادب و فرهنگ ایران زمین نهادم اما این بار با یک دوربین و بیش از هر چیز تشنه ی آن هستم که آن "پیوند جاودانه میان دو استاد" را به تصویر بکشم

ادامه مطلب

اسلایدسازی (فیلم)

فیلم "تولید اسلاید از محتوای آموزشی" را از این برگه دانلود نموده و یا تماشا نمایید.

ادامه مطلب

سه مدرسه ی زمان ما

... بسیاری بودند که پس از این همایش رویاهای کودکی اشان جان گرفته بود و باور داشتند که به راستی، این همان راز سربلندی و پیروزی اشان در گذرگاه ها و تنگه ها و گردنه های زندگی بوده است.

ادامه مطلب

نما در سینما

برای گرفتن یک نمای زیبا و اثرگذار لازم است تا این استانداردها را در کار خویش به کار بگیریم و از تجربه ی بزرگان دنیای نما و سینما لذت ببریم.

ادامه مطلب

هال و نابغه ای به نام کوبریک

... و اودیسه ی دوهزار و یک را باید دید و دید. فیلم را تماشا کنید و اجازه بدهید تا تصویرها، شما را به هر کجا که می خواهند ببرند و هر احساسی که به آن دست یافتید، همان درست است و همان منظور فیلم ساز بوده است!

ادامه مطلب

گندم

زخاك من اگر گندم برآيد/ از آن گر نان ‌پزي مستي فزايد

ادامه مطلب

رباط شرف

اکنون، این کاروان سرا کهنه و گرد اندود از غبار همیشه ی تاریخ و فراموشی ها که دیده است در دور دست ها، سال هاست که خاموشی و مرگ را به تماشا نشسته است و موزه ی آجر، چشم انتظار جان یافتی دوباره و رونق گرفتنی تازه برای جهان گردانی است که تشنه ی یادگاری های به جا مانده از تاریخ این سرزمین هستند.

ادامه مطلب

نمایش های آیینی

گفتگوی من با اسماعیل تبرک تاج مرا واداشت تا نگاهی دوباره به باورها و رفتارهای مردمان سرزمین کهن ایران داشته باشم و به دنبال خودی دیگر باشم، خودی که در آسیب ها و رنج های بی شمار در گذر تاریخ، صدمه دیده و نیازمند بازبینی و بازیابی و بهبود است.

ادامه مطلب

نقش مایه های ایرانی

... موجوداتی که در همزیستی و همراهی با آبادانی و شکوفایی و بهبودی زندگی، همواره همراه انسان بوده اند با این مفاهیم یکی می شوند و در آثار هنری، دیوار نگاره ها، مجسمه ها، فرش ها، ظرف ها و جام ها، ... نقش می گیرند.

ادامه مطلب

افتتاحیه ی المپیک بیجینگ

... "افتتاحیه المپیک بیجینگ" یک سند است برای همه ی کسانی که می خواهند دم از ارزش و جایگاه کلاس درس بزنند و می خواهند به دنبال بهبود فضای آموزشی باشند.

ادامه مطلب

قانون سمن+م

... سخنوری و شیوایی سخن ریشه در قاب بندی آن دارد و از این جهت سینما و سخنرانی به هم شباهت دارند. قانون سمن+م را، راهنمای سخنوری کودکان مدرسه نمودم تا برپایه ی آن به شکوفایی در فن سخن برسند.

ادامه مطلب

صندلی مرگ

نشستن شما را می کشد! (چرا باید فرزندانمان ساعت ها بر روی نیمکت بنشینند؟) به این اینفوگراف خوب توجه نمایید!

ادامه مطلب

هنرجویان کارآفرین

گسترش رشته های هنرستانی و آشنایی و جلب خانواده ها با این رشته ها و همسویی سازمان فنی حرفه ای و سایر دستگاه ها با آموزش و پرورش و نگاه به نیازهای بازارکار فردا و تاسیس رشته های بر اساس نیازهای فردا می تواند مردمان فردای این سرزمین را فنی و حرفه ای بار بیاورد.

ادامه مطلب

ساده نگیر!

نماهنگ "ساده بیا" از رضا صادقی با نماهایی از یک مدرسه ی دوردست که با کمبود همه ی ابزارهای مورد نیاز از روش های فعال تدریس در مدرسه بهره می گیرند.

ادامه مطلب

“هیوگو” و روزگاری که سینما کودک بود!

“هیوگو” یادمانی است از ساخته های کارگردانی بزرگ همانند اسکورسیزی در بزرگداشت سوزن بان سینما “جرج ملی یس”، همو که مسیر سینما را با دست های شعبده باز خود عوض کرد. جرج ملی یس سینما را جدی گرفت و از آن یک کارخانه ی رویاسازی ساخت. او همانند یک سوزن بان، مسیر سینما را از یک راه کوتاه به طولانی ترین راه ممکن تغییر داد و با...

ادامه مطلب

میز خوردنی ها

کودکان گرسنه در کلاس درس، درس را به درستی درک نمی کنند و از آن زده می شوند. درس زدگی یعنی آسیب دیدن آینده ی آن ها و دور افتادن از مسیری که آفرینش برای آنان مشخص نموده است.

ادامه مطلب

قدرت یک “نه!”

برای شکستن بال و پر آرزوها،تنها و تنها دو واژه کافی است!

ادامه مطلب

قانون شیب

... امیدوارم این قانون به آن ها کمک کند تا در زندگی به زیبایی و از توان ارزشمند "سخن گفتن" بهره بگیرند و در چالش های پیش رو از گنج سخن و سخنوری بهره ی بیشتری بکیرند.

ادامه مطلب

مدرسه ی فردا (ان، جی، او)

کدام نهاد آموزشی بهتر از یک ان جی او می تواند به صورتی مستقیم در همراهی و همسویی بشر با آفرینش و سازگاری با آن نقش داشته باشد؟

ادامه مطلب

مدرسه ی فردا (شرکت ها)

کدام نهاد آموزشی بهتر از یک شرکت می تواند به صورتی مستقیم در بهره وری و به کار گیری اندیشه ها و توانایی ها نقش داشته باشد؟

ادامه مطلب

مدرسه ی فردا (رسانه)

هر زمان که آماده بودید، نفس تازه کنید، دکمه ی سیستم را بزنید و وارد جهان رسانه ها شوید، آموزگار مجازی خود را، خود برگزینید و تا هر زمان که توان داشتید، آموزش را پی بگیرید.

ادامه مطلب

مدرسه ی زندگی (دیروز)

مدرسه شکل گرفته بود که نرم افزار یک زندگی را، برنامه نویسی نماید و دانشِ آن، با فنی که دانش آموز در بازار می آموخت، در هم می آمیخت.

ادامه مطلب

مدرسه ی استودیو

در این مدرسه، شما به واسطه ی یاد گرفتن کار می کنید و در حال کار کردن یاد می گیرید.

ادامه مطلب

تَبِ هوشمند سازی

نگاهی به زیرساخت های مدرسه ی هوشمند

ادامه مطلب

سفر در رویا!

... این همان سلسله ی خیال پردازی هایی بود که از ژول ورن شروع شده بود، شاید هم از آموزگاران او و به نیل آرمسترانگ رسیده بود و تا دنیا و انسان هست ادامه خواهد داشت.

ادامه مطلب

تدریس چاق، تدریس لاغر

پروار نمودن کتاب یعنی پربار نمودن آن از همه ی چیزهایی قابل لمس، دیدن، شنیدن، بو کردن، چشیدن!

ادامه مطلب

دانش آموزان، دستیاران آموزش

اگر به عنوان یک آموزگار نگران حضور در کلاس های هوشمند هستید، این بحث را مطالعه نمایید.

ادامه مطلب

آموزگار مهرآموز

دوست‌داشتن هم مانند ابر است. تو نمی‌تونی اونو لمس کنی اما می‌تونی وجودشو توی هر چیزی احساس کنی. بدون دوست‌داشتن، تو خوشحال نخواهی بود و دوست نداری ‌بازی کنی."

ادامه مطلب

آبِ سبک بنوشید!

مفيدترين نوشيدني جهان!

ادامه مطلب

پهنای باندِ یادگیری

چگونه می توانم یک کلیت مات را بدون این که فراگیر نگران شود، در حاشیه ی تدریس، عرضه نموده و به مرور در طی زمان، لایه به لایه به وضوح آن بیافزایم و تا آشکار شدن کل طرح، دانش آموز خود را قدم به قدم به پیش ببرم؟

ادامه مطلب

قوانین ایران قدیم

  آموزش و پرورش ایران باستان از نگاه گزنفون در ترجمه ی آزاد امیر مهدی بدیع در کتاب ارزشمند “یونانیان و بربرها”   به آرمان شهر دانش و فرهنگ خوش آمدید! از آنجا که این مقاله را با فرمت تصویری و حجم بسیار کم قرار داده ام، می توانید با کلیک راست بر روی آن و زدن گزینه ی Save As ذخیره...

ادامه مطلب

این دانش آموزِ شرور!

به دیگران چگونه نگاه می کنیم؟ وقتی توی دفتر مدرسه از یک دانش آموز و شرارت هایش صحبت به میان می آید، چه تغییری در دیدگاه ما پدید می آید؟ به آرمان شهر دانش و فرهنگ خوش آمدید! و این یک داستان است، یک داستان پندآموز اما تلخ! ********** یکی دو ماهی از مهر گذشته بود و چم و خم کلاس دستم آمده بود. از هر دانش آموزی برای خودم تعریفی داشتم، راه و چاه...

ادامه مطلب

این زن، شکستنی است!

شکست! (خطر افشای داستان فیلم) در فیلم زوربای یونانی همه چیز بارانی است، همه چیز محکوم به شکست است! هر اندیشه ای رو به فناست و هر احساسی در گور سرد خواهد خوابید. پیرزن فرانسوی هتل دار در آرزوی وصالِ زوربا تن به گور خواهد سپرد و مرد عاشق تن به دریا خواهد زد و خواهد مُرد، معدن به همراه آرزوهای وارث آن درهم خواهد شکست و فرو می ریزد و...

ادامه مطلب

گروه بندی در کلاس درس

زمانی بود که یک نفر همانند بوعلی سینا با تسلط بر پنج رشته ی گوناگون، فیلسوف می شد، داوینچی به تنهایی در مکانیک و طراحی و نقاشی و تشریح، سرآمد بود، ادیسون در کارگاه خود 1039 اختراع به دنیا تحویل می داد، چارلز بابیچ به تنهایی کامپیوتر مکانیکی را طرح ریزی می کرد، بیل گیتس و پل آلن با کمک هم سیستم عامل می نوشتند، ... راستش آن دوران دیگر سر آمده است!

ادامه مطلب

سوادِ دیدن و دیدنِ “پدرخوانده”

"پدرخوانده" سرشار از دیدنی هاست. قاب بندی ها و زاویه های باشکوه، جای جای این اثر ارزشمند را پر کرده است. زاویه های دید و پردازش قاب دید، نه تنها شما در جریان فیلم قرار می دهد که در بسیاری از موارد جایگزین واژگان می شود و با شما سخن می گوید.

ادامه مطلب

یونانیان و بربرها

او آمده است تا اعتباری که دیگران با قلم های شان از ما گرفته اند را با دلیل و مدرک معتبر از خود آن ها، به ما بازگرداند.

ادامه مطلب

ایران از آغاز تا اسلام

معرفی کتاب ارزشمند "تاریخ ایران پیش از اسلام" اثر دکتر رومن گیرشمن

ادامه مطلب

این ساعت لعنتی!

با جار و جنجال و هیاهو ساعت بزرگی بر روی ستون بزرگی، درست روبروی مردم در پیاده رو و رانندگان در خیابان تاسیس شد!

ادامه مطلب

با یک هکر چکار کنیم؟

با یک دانش آموز شرور چکار کنیم؟

ادامه مطلب

آیا انسان بایوس دارد؟

آیا انسان ها هم در وجود خود یک میان افزار به نام بایوس دارند؟

ادامه مطلب

خطر لامپ های کم مصرف

در هنگام شکستن یک لامپ کم مصرف چکار کنیم؟ خیلی مهم!!!

ادامه مطلب