مولوی و دنیای فردا

فرزندان امروز و زنان و مردان فردا، برای کار و زندگی نیاز به توانمندی ها و دانش های کاربردی ویژه ی خود دارند.

ادامه مطلب

یادداشت یک مدیر

... من به آموزش و پرورش بدگمانم!

ادامه مطلب

ای ناخدا، ناخدای من!

... شما در این کلاس می تونید من رو یا آقاي کیتینگ صدا کنید و یا اي ناخدا، ناخداي من!

ادامه مطلب

شعر بگو!

... سروده هایش چنان زلال شده بود که می توانستی روح آرام، مهربان و شاد او را در آن ببینی که در فضایی زیبا و چشم نواز غوطه می خورد.

ادامه مطلب

آرزوهای سال نو

سال آینده سال رویکردهای نوین آموزش

ادامه مطلب

کاروانسرای شرف (رباط شرف)

کاروان سرا از دو واژه ی کاروان و سرا تشکیل و یادگاری بوده از دوران هخامنشی و حتی قبل از آن که در متون معتبری مانند تاریخ هرودوت به آن اشاره شده است و تا همین دهه های اخیر هم کاربردش را حفظ کرده است.

ادامه مطلب

پست الکترونیک

... در این فیلم به شیوه ی ساخت یک اعتبار در جی میل و نیز نگه داری و مدیریت پست الکترونیک می پردازیم.

ادامه مطلب

جرج ملی یِس

جُرج ملی یس همان کودکی است که در کتاب های ژول ورن رشد کرد و در دنیای فیلم شکوفا شد.

ادامه مطلب

اسلایدسازی (فیلم)

فیلم "تولید اسلاید از محتوای آموزشی" را از این برگه دانلود نموده و یا تماشا نمایید.

ادامه مطلب

سه مدرسه ی زمان ما

... بسیاری بودند که پس از این همایش رویاهای کودکی اشان جان گرفته بود و باور داشتند که به راستی، این همان راز سربلندی و پیروزی اشان در گذرگاه ها و تنگه ها و گردنه های زندگی بوده است.

ادامه مطلب

جای بازی اینجاست!

... کلاس به تکاپو افتاده بود و هرگروه می کوشید با همه ی توان و هر چیزی که دم دستش هست (تکنولوژی آموزشی) حرفش را به کرسی بنشاند.

ادامه مطلب

جلوه ی روی خدا

... و این یک نمونه از فیلم های آموزشی است که همکارانی که نیاز به یک الگو برای ساخت فیلم های آموزشی دارند می توانند از آن بهره گیری نمایند.

ادامه مطلب

قانون سمن+م

... سخنوری و شیوایی سخن ریشه در قاب بندی آن دارد و از این جهت سینما و سخنرانی به هم شباهت دارند. قانون سمن+م را، راهنمای سخنوری کودکان مدرسه نمودم تا برپایه ی آن به شکوفایی در فن سخن برسند.

ادامه مطلب

صندلی مرگ

نشستن شما را می کشد! (چرا باید فرزندانمان ساعت ها بر روی نیمکت بنشینند؟) به این اینفوگراف خوب توجه نمایید!

ادامه مطلب

هنرجویان کارآفرین

گسترش رشته های هنرستانی و آشنایی و جلب خانواده ها با این رشته ها و همسویی سازمان فنی حرفه ای و سایر دستگاه ها با آموزش و پرورش و نگاه به نیازهای بازارکار فردا و تاسیس رشته های بر اساس نیازهای فردا می تواند مردمان فردای این سرزمین را فنی و حرفه ای بار بیاورد.

ادامه مطلب

ساده نگیر!

نماهنگ "ساده بیا" از رضا صادقی با نماهایی از یک مدرسه ی دوردست که با کمبود همه ی ابزارهای مورد نیاز از روش های فعال تدریس در مدرسه بهره می گیرند.

ادامه مطلب

میز خوردنی ها

کودکان گرسنه در کلاس درس، درس را به درستی درک نمی کنند و از آن زده می شوند. درس زدگی یعنی آسیب دیدن آینده ی آن ها و دور افتادن از مسیری که آفرینش برای آنان مشخص نموده است.

ادامه مطلب

قدرت یک “نه!”

برای شکستن بال و پر آرزوها،تنها و تنها دو واژه کافی است!

ادامه مطلب

قانون شیب

... امیدوارم این قانون به آن ها کمک کند تا در زندگی به زیبایی و از توان ارزشمند "سخن گفتن" بهره بگیرند و در چالش های پیش رو از گنج سخن و سخنوری بهره ی بیشتری بکیرند.

ادامه مطلب

کی چی می بینه؟

آیا می توانیم در آموزش، تعامل (Interactive)، رودررویی و به همان نقل ساده "بده بستان" کارآمد و چندجانبه ای را ببینیم یا نه، در این چرخه، هر کس ساز خود را می زند؟

ادامه مطلب

مدرسه ی استودیو

در این مدرسه، شما به واسطه ی یاد گرفتن کار می کنید و در حال کار کردن یاد می گیرید.

ادامه مطلب

پروژه ی “آرمین ۹۱”

ارایه ی گزارش ساخت فیلم، نمونه ی کار، پروژه ی "آرمین 91"

ادامه مطلب

ابزار IT در تدریس

زندگی در فردا، زندگی در اقیانوس دانش است. دست که دراز کنی انبوهی از داده ها را در کف می گیری و مگر امروز، چنین نیست؟

ادامه مطلب

تَبِ هوشمند سازی

نگاهی به زیرساخت های مدرسه ی هوشمند

ادامه مطلب

سفر در رویا!

... این همان سلسله ی خیال پردازی هایی بود که از ژول ورن شروع شده بود، شاید هم از آموزگاران او و به نیل آرمسترانگ رسیده بود و تا دنیا و انسان هست ادامه خواهد داشت.

ادامه مطلب

اردوها و چالش ها

... با اجرای بند به بند دستورهای بخش نامه به اردو بروید و باور داشته باشید که قانون پشتیبان شماست.

ادامه مطلب

تدریس چاق، تدریس لاغر

پروار نمودن کتاب یعنی پربار نمودن آن از همه ی چیزهایی قابل لمس، دیدن، شنیدن، بو کردن، چشیدن!

ادامه مطلب

دانش آموزان، دستیاران آموزش

اگر به عنوان یک آموزگار نگران حضور در کلاس های هوشمند هستید، این بحث را مطالعه نمایید.

ادامه مطلب

رقابت، پیشرفت، کلاس درس!

در این فضا، شرکتی که پیشرو نباشد، پس می افتد و ناخودآگاه هر شرکت، نردبانی برای شرکت های دیگر است و سودِ این همه، همه ی دست اندرکاران شرکت ها و مردمانی را در بر می گیرد که شیفته ی نوآوری و فن آوری هستند.

ادامه مطلب

پهنای باندِ یادگیری

چگونه می توانم یک کلیت مات را بدون این که فراگیر نگران شود، در حاشیه ی تدریس، عرضه نموده و به مرور در طی زمان، لایه به لایه به وضوح آن بیافزایم و تا آشکار شدن کل طرح، دانش آموز خود را قدم به قدم به پیش ببرم؟

ادامه مطلب

ناتعریف، یا تعریف؟

پسرم ! مجیک وند را تعریف کن! آقا اجازه! همان عصای جادوست که با انتخاب یک رنگ از یک پیکسل مقادیر شبیه به آن و کنار آن پیکسل را در مقدار رِد، گرین، بلو از واحد صفر تا دویست و پنجاه و پنج با تُلرانس صفر تا صد انتخاب می نماید. دخترم! خانواده چیست؟ خانم اجازه! خانواده اولین نهاد اجتماعی است که آدم ها به طور معمول در آن به دنیا می آیند و در آن...

ادامه مطلب

گروه بندی در کلاس درس

زمانی بود که یک نفر همانند بوعلی سینا با تسلط بر پنج رشته ی گوناگون، فیلسوف می شد، داوینچی به تنهایی در مکانیک و طراحی و نقاشی و تشریح، سرآمد بود، ادیسون در کارگاه خود 1039 اختراع به دنیا تحویل می داد، چارلز بابیچ به تنهایی کامپیوتر مکانیکی را طرح ریزی می کرد، بیل گیتس و پل آلن با کمک هم سیستم عامل می نوشتند، ... راستش آن دوران دیگر سر آمده است!

ادامه مطلب

گامِ آغازینِ خلاقیت!

با وجود شاگردانی که یاد می گیرند تا تنها و تنها روی خط کتاب پیش بروند و از ترس نمره، هیچ گاه تن به خلاقیت نسپارند، باور دارم که روندی خلاقیت کُشی در ورود به مدرسه شروع می شود.

ادامه مطلب

سقف را سوراخ کنیم!

دلهره ی ما از بروز فکرهای نو و اندیشه های بامزه و خلاقانه، به بن بست فکری ما و ماندن در قالب "تفکر هم گرا" منجر خواهد شد!

ادامه مطلب

مهندسی معکوس چیست ؟

راه کارهای ارزشمند مهندسي معكوس در تدریس

ادامه مطلب

مهندسی معکوس و تدریس!

اگر به دنبال راه کارهای نوین آموزشی می گردید، نیم نگاهی هم به مهندسی معکوس داشته باشید! آیا این شیوه در کلاس درس شما کارآمد است؟ "مهندسی معکوس و تدریس" دیدگاه های خوبی به شما خواهد داد!

ادامه مطلب

مهندسی معکوس و تدریس میکس رایانه!

مهندسی معکوس می تواند یکی از بهترین ابزارهای کمکی برای تدریس باشد! تحریک و درگیر ساختن دانش آموزان، زنده و پویا بودن کلاس و نتیجه گرفتن تک تک افراد در گروه از آن جمله است. امسال تدریس "میکس رایانه ای" را با مهندسی معکوس شروع کردم!

ادامه مطلب

تفکر “همگرا”-“واگرا” در یک نگاه

تفکر همگرا و تفکر واگرا نقطه ی عطف خلاقیت است. برخی حتی تفکر واگرا و خلاقیت را یکی می دانند. این دو گونه ی تفکر در زندگی انسان ها نقشی اساسی و حیاتی را ایفا می نمایند. استفاده از هردو نوع تفکر در تدریس ضروری و اجتناب ناپذیر است. بیایید نگاهی فهرست وار به این دوگونه ی تفکر بیافکنیم.     اگر نیم نگاهی هم به جامعه داشته باشید به خوبی...

ادامه مطلب

مواد و وسایل آموزشی

اینگونه مواد و وسایل، اساس قابل لمسی را برای تفکر و ایجاد مفاهیم به وجود می آورند و توجه فراگیران را جلب می کنند و یادگیری را سریع تر،  …  موثرتر  …  و پایدارتر می نمایند. مواد و وسایل آموزشی  تجارب واقعی، عینی و حقیقی را در اختیار فراگیران قرار می دهند. مواد و وسایل آموزشی موقعیت هایی را در اختیار قرار می دهند که کسب آنها از...

ادامه مطلب

سیستم آموزشی چیست؟

تعریف سیستم: “سیستم، مجموعه ای از اجزاست که برای نیل به هدف یا هدفهای خاصی توسط انسان طراحی و توسعه داده می شود.” نمونه های کاربردی فراوانی از سیستم را در آفرینش مشاهده می نماییم. از اتم تا منظومه های بزرگ هر یک به عنوان سیستم تعریف می شوند.   سیستم های انسان ساز از دوچرخه تا سفینه های فضایی در تعریف سیستم گنجانده می...

ادامه مطلب

طراحی منظم آموزشی

در این گونه طراحی  به آموزش به صورت یک سیستم یا نظام نگاه می شود. بنابر این تعامل و تأثیر متقابل عناصر نظام تربیتی نظیر فراگیر، آموزگار، اهداف آموزشی، محتوای آموزشی، روشهای تدریس، مواد و وسایل آموزشی و ارزشیابی بر یکدیگر (Interactive) را مورد توجه قرار می دهد.   تماشای تلویزیون اینتراکتیو نیست، گوش دادن به رادیو یا تماشای بازی...

ادامه مطلب

پیش نیاز تکنولوژی آموزشی

چگونه مفاهیم درسی خود را در قالب تکنولوژی، کاربردی نمایم و در اختیار فراگیران قرار دهم؟ آنچه در اختیار من است گندم است، گندمی که باید آرد شود، خمیر شود، ور بیاید، پخته شود و زمانی که به شکل قابل هضم در آمد در اختیار کاربر قرار گیرد. این فرآیندی است که باید بر روی درس پیاده شود تا در اختیار دانش آموز قرار گیرد، پس هر درسی و یا در کل هر...

ادامه مطلب

نگاهی به مخروط تجربی ادگار دیل

یادگیری و راه کارهای آن!

ادامه مطلب

ادوبی! یک خانواده

ادوبی یک خانواده است؟ روزهایی اولی که فتوشاپ را شناختیم، هنوز تجربه های اولیه را پشت سر می گذاشت، بیشتر به برنامه ی Paint مایکروسافت شبیه بود که کمی خوش بر و رو تر، شاید هم زبر و سنگین تر شده باشد. یادم هست که چقدر در نوشتن زبان فارسی با آن مشکل داشتیم. نوشتن انگلیسی هم کم از فارسی نداشت. Paint بیشتر شبیه بازی بچه ها بود شاید برای همین هم...

ادامه مطلب

فرایند طراحی آموزشی

طراحی منظم آموزشی(فرایند سیستماتیک): طراحی منظم آموزشی به آموزش بصورت یک سیستم یا نظام نگاه می کند.سیستم چیست؟جریان سیستماتیک چگونه جریانی است؟ به این داستان توجه کنید: **** با دوربین دیجیتال خود از صحنه ای زیبا عکس گرفته اید. شما اکنون یک “داده(Data)” در اختیار دارید. در این داده، صحنه هایی به چشم می خورد. این صحنه ها ممکن است...

ادامه مطلب

تکنولوژی آموزشی ساده است!

تکنولوژی آموزشی ساده است! شاید شما هم تکنولوژیست باشید! این مطلب را بخوانید!

ادامه مطلب

خلاقیت و کودکان

کنکاشی پیرامون خلاقیت و راه کارهای دست یابی به خلاقیت

ادامه مطلب