مهندسی معکوس چیست ؟

 

ما با مهندسی معکوس بزرگ می شویم و رشد می کنیم!

کودکی ما از آن سرشاراست!

تا چه اندازه با مهندسی معکوس آشنا هستید؟

آیا آن را تنها ابزار تست زنی می دانید یا تکنولوژی مخصوص کشورهای در حال توسعه؟

**********

 

به آرمان شهر دانش و فرهنگ خوش آمدید!

در این صفحه، نتیجه ی پژوهش ها، تجربه ها و دیدگاه هایم را درباره ی مهندسی معکوس در اختیارتان می گذارم.

 

من مهندسی معکوس را دوست دارم!

راه کار بسیار قدرتمندی است!

 

 

به گونه ای با هوش طبیعت گرایانه سازگار است!

کودکان اولین تمرین هایشان را با آن آغاز می کنند.


 

بهترین ابزار عیب یابی است.

پس بیایید از زاویه ای دیگر به آن نگاهی بیاندازیم!


…..

..

**********

 

انسان در سرشت خود درک می کند که در برابر آفرینشی ایستاده است که بیش از سیزده میلیارد سال تجربه دارد، بنابراین، ما از کودکی دنبال به هم ریختن و خرد کردن سازه های طبیعی و مصنوعی و دوباره سر هم کردن آن ها هستیم. ما می خواهیم از تجربه ی آفرینش بهره ببریم و آن را یاد بگیریم و به سود خود بهبود بخشیم و استفاده کنیم.

 

انسان بارها به پرواز پرندگان خیره شده است، از آن تقلید کرده و این موجوداتِ پرنده را کالبد شکافی کرده تا توانسته با کمک مهندسی معکوس راه خود را به آسمان باز کند.

 

انسان با بررسی ساختار بدنی وال و سایر موجودات آب زی، زیر دریایی ها و هواپیماهایی ساخته است که کمترین اصطکاک را با هوا و آب دارند.

 

انسان با الگوبرداری از آفرینش به کشاورزی روی آورده است و با بازسازی غار، خانه های خود را ساخته است.

 

انسان با مهندسی معکوس پیشرفت کرده است.

آفرینش ما با مهندسی معکوس هم سو و همخوان است!

همین است که هر کودکی شیفته ی باز کردن و به هم ریختن قطعات اسباب بازی خود است.

 

**********

همین است که من دوست دار مهندسی معکوس شده ام و از آن جا که در آموزش همواره دنبال راه کارهای نو بوده ام، از آنجا که مهندسی معکوس با سرشت انسان اجین شده است، آن را مناسب برای تدریس یافته ام.

 

مهندسی معکوس، زیباست، ایده می دهد، فکر شما را باز می کند، شما را منتقد بار می آورد و … و از همه مهم تر آن است که شما راهی را که آفرینش و دیگران تا امروز پیموده اند ادامه می دهید، نه اینکه از صفر و از هیچ آغاز کنید.

 

در تجربه هایی که در تدریس با این فن داشته ام، بیشتر از هر چیز شیفتگی دانش آموزان به این شیوه جلب نظر کرده است و پس از آن یادگیری سریع!

**********

این شیوه امروز بیشتر، کاربردهای تجاری دارد و من نمی دانم که آیا کسی در تدریس از آن استفاده کرده و یا به عنوان یک طرح کاربردی در آموزش پیشنهاد شده یا نه؟ امیدوارم  بین مهندسی معکوس و روش های فعال تدریس پیوند برقرار شده باشد. اگر شما از کاربرد این شیوه آگاهی دارید، مرا بی خبر نگذارید.

**********

به هر حال چه خوب است که به عنوان یک آموزگار در تدریس خود نگاهی هم به آن داشته باشیم و از این، سازگارترین راهکار آموزشی با آفرینش و ساختار طبیعی انسان در کلاس درس نیز بهره ببریم.

 

من در کلاس تولید محتوای الکترونیکی، تدریس ادبیات، آموزش الفبا، رشته های معماری و نقشه کشی، فلسفه، فیزیک، شیمی در دوره های ضمن خدمت، نمونه هایی از آن را به شکل آزمایشی آموزش داده ام و مورد پسند و استفاده ی همکاران قرار گرفته است.

**********

بیایید به مهندسی معکوس فکر کنیم، نه برای تست زدن، برای رشد!

**********

این برداشت من در آرمان شهر دانش و فرهنگ از مهندسی معکوس است!

ساختار پیچیده و فنی آن را دور ریخته ام و آن را به شکلی ساده و کاربردی درآورده ام.

 

بسیار ساده است!

در “راه کارهای مهندسی معکوس” کافی است نام  محصول را با نام درس جایگزین کنید و از آن در تدریس بهره ببرید. از نمونه هایی که در بخش مهندسی معکوس وجود دارد الگو بگیرید و آن را بر اساس ذوق و توانمندی خودتان ویرایش کنید و در کلاس درس استفاده نمایید. در تدریس با این شیوه کار گروهی را از یاد نبرید!

 

مهندسی معکوس چیست ؟

دست یابی به یک کالا و طی کردن فرایند ساخت دوباره ی آن، بازیابی فرایند تولید و یافتن شاخص های اثرگذار در کارایی و عمل کرد آن بدون دسترسی به منابع، طرح ها، نقشه ها و Source

 

مثال:

– ساختار و سامانه ی یک موجود زنده و یا یک سازه ی طبیعی را بازبینی و پیاده سازی می کنند تا ساز و کارهای توانمندی یا خصوصیت را در آن کشف نمایند و آن را برای رفع نیازهای خود دوباره سازی کنند. هم جوشی هسته ای در خورشید، پرواز پرندگان، سیستم جهت یابی خفاش، تار عنکبوت، تزریق سمِ نیش مار نمونه هایی هستند که به کمک آن انرژی هسته ای، پریدن، رادار، لباس ضد گلوله و سرنگ ساخته شده است.

 

–  پل ها و ساختمانهای قدیمی وجود دارند که با وجود گذشت زمان  هنوز پابرجا باقی مانده ‏اند. مهندسین راه و ساختمان ممکن است هیچ نقشه و مدرکی از تولید آن بناها در دست نداشته باشند اما با مطالعه در مورد چگونگی ساخت، مواد اولیه استفاده شده و علل سالم ماندن آن تلاش می‌کنند تا از این دانسته ها در طرح های خود برای استحکام بیشتر بهره بگیرند.


– با بیرون آمدن یک محصول جدید، شرکت های دیگر آن کالا را تهیه و  قطعات آن را جدا میکنند  تا طرز کار، شیوه ی ساخت، و تکنیک های به کار رفته در تولید آن محصول را بدست بیاورند.مهندسی معکوس با دریافت یک محصول تولید شده  آغاز و در یک جریان برعکس با بازبینی و بررسی تک تک قطعات و یافتن شیوه ی پیوند میان آن ها و دستیابی به نوع ماده ی اولیه قطعات به فرایند طراحی می‌رسد و از آنجا که در این مسیر، از محصول به نقشه ی آن دست می یابند، آن را مهندسی معکوس نامیده ‏اند.


مزایا:

–  کسب بیشترین دانستنی ها و کاربردها، درباره‏ ی ایده‏ های مختلف طراحی یک محصول با کنکاش و باز آفرینی

بازسازی و تولید دوباره ی محصول

ساخت محصول های تازه با گرفتن ایده از این محصول

کشف و شناخت اشکال ها و ایرادهای محصول و برطرف نمودن آن

امروزه به همین دلیل ها، مهندسی معکوس به یکی از شاخه‏ های مهم مهندسی تبدیل گردیده است.


راه کار مهندسی معکوس:

– شناسایی اجزای سازنده ی یک محصول و روابط بین آن ها

مستند سازی یک سیستم به گونه ای که درک مناسبی از آن محصول را ایجاد نماید.

دگرگونی در سیستم به گونه ای که با خواسته های جدید هم خوانی داشته باشد.

باز تولید محصول با دگرگونی های جدید

 

**********

راه کار مهندسی معکوس در تدریس:

– به شاگردان اجازه دهید که درس جدید را مطالعه و آن را پیاده سازی نمایند:

در درس ادبیات کلمه ها را پیدا و با کمک لغت نامه یا موتورهای جستجو آن را تعریف نمایند.

در هنر، نوع رنگ های یک اثر هنری را مشخص و اجزای به کار رفته در اثر را تجزیه و در برگه های جداگانه کپی برداری نمایند.

 

– تمام دستاوردهای بالا را به صورت نوشته، فیلم، عکس، نقاشی، صوت ثبت نموده و مستند نمایند آن گاه به صورت گروهی به تجزیه و تحلیل آن بپردازند:

در ادبیات، درباره ی این بحث کنند که به چه دلیل از یک واژه استفاده شده و شاعر یا نویسنده از پیوند میان آن با سایر واژگان چه منظوری داشته است؟

در هنر، ارتباط میان رنگ ها و پیوند میان اجزای تشکیل دهنده ی تصویر را کشف کنند و سعی کنند با ایجاد یک ارتباط درونی با اثر، به اندیشه های هنرمند در هنگام ساخت اثر پی ببرند. اجزای کپی شده در برگه های گوناگون را به تنهایی یا با اجزای دیگر کنار هم چیده و پیوند میان آن ها را پیدا کنند. دلیل استفاده ی هنرمند از یک رنگ در یک جای اثر و هم نشینی رنگ های خاص با یکدیگر چیست؟

 

– بازآفرینی درس و تشکیل ساختاری جدید با کمک اجزای تفکیک شده ی بحث. با گذر از مستند سازی، فراگیران به درس تسلط کافی پیدا کرده اند و زمان آن رسیده است که درس از حالت دریافت داده خارج شده، پردازش شود و فرایند توسعه و تعمیق شکل بگیرد.

در ادبیات، آیا  هر کلمه و واژه در جای درست خود قرار گرفته است؟ نمی توان با تغییر واژگان و یا جابجا نمودن آن ساختار بهتری به اثر داد؟ هم چنین فراگیران می توانند کلمه های تازه را در جایگاه های تازه ای استفاده کنند. نسخه برداران قدیم با انجام چنین کاری گرفتاری های زیادی برای پژوهشگران در پیدا کردن اصل اثر بوجود آورده اند. آن ها به ذوق و سلیقه ی خودشان کلمه ها و واژگان نویسندگان و شعرای بزرگ را جابجا کرده و تغییر داده اند. امروز همین شیوه می تواند باعث رشد فکری، ذوق هنری و توانایی های نهفته در فراگیران بشود.

در هنر، تغییر رنگ های استفاده شده، تغییر اجزا و جابجا نمودن آن ها، خلق موقعییت های جدید کمک بسیاری به رشد و درک فراگیران خواهد نمود.

– تولید یک محتوای تازه بر اساس سرفصل درس

داده ها آماده است، مورد نقد و بررسی قرار گرفته است، نکته های قوی و ضعیف آن مشخص گردیده است، کاربردهای جدیدی برای آن ها پیدا شده است، وقت آن است که به دست فراگیران محتوای جدیدی تولید شود.

شعر، نثر، بیان احساس، نقاشی، طراحی، نقشه، قالب، فیلم، محتوای چند رسانه ای، فرضیه، معماری، …، با استفاده از داده هایی که در درس آمده اما اکنون کاربرد و ساختار نوی به خود گرفته است. هر چه گام ها، ریشه ای تر و پخته تر برداشته شده باشد، خروجی کامل تر و ارزشمندتر است.

یک خروجی کامل به خوبی پردازش شده، اشکال ها و ایرادهای محصول ابتدایی را ندارد، به روز و تازه تر است. این تنها و تنها به این دلیل که بازبینی و بازسازی یک محصول دیگر است به این ارزش دست پیدا کرده است.

**********

در یک فرایند ایده آل و آرمانی به این بیاندیشید که پس از پایان دوره ی تدریس فراگیران شما خروجی ای تولید نموده اند که اگرچه بر اساس سرفصل ها و داده های کتاب درسی و تدریس شماست، کامل تر، پخته تر، ارزشمندتر و کاربردی تر است.

 

به درس های خود بیاندیشید،

به آموزشی که به فراگیران ارایه خواهید نمود!

 

آیا زمان آن نرسیده است تا به دنبال راه کارهای نوین آموزشی باشید؟

آیا وقت آن فرا نرسیده که مدرسه ی نوینی را پایه ریزی کنیم؟

 

مهندسی معکوس تا چه اندازه به شما کمک خواهد نمود؟

بیاندیشیم،

بسیار هم!

…..

مهرداد

Edutopia.ir

 

“در بهره برداری از نگاره های آرمان شهر دانش و فرهنگ © نام و پیوند به این پایگاه را از یاد نبرید!”

چاپ و نشر با اجازه ی نویسنده مجاز می باشد!

دیدگاه های خود را درج نمایید!

نام خود را بنویسید، نیازی به پست الکترونیک و سایت شما نیست!

سربلند و پیروز باشید!

468 ad

۳۹ دیدگاه‌ها

 1. مهدی says:

  سلام..محتویات سایتت خیلی عالی بود…من دنبال توضیح مناسبی برای مهندسی معکوس بودم که با مطالعه سایت شما به خواستم رسیدم..براتون ارزوی موفقیت میکنم

 2. سناتور says:

  ممنون از مقاله ای که در اختیار بازدید کنندگان گذاشتید.

 3. مهرداد says:

  دنیا بادالیان says:

  خیلی خیلی از مطلبتون ممنونم.
  دنبال معانی و کاربردهای مختلف مهندسی معکوس بودم.
  با تشکر از سایت و نویسنده محترم.
  .
  ..

  مهرداد
  سپاسگزارم دوست گرامی!
  معنای مهندسی معکوس بسیار ژرف تر و گسترده تر از این حرف هاست. آن را در بسیاری از جنبه ها و رویکردهای زندگی می توان به کار برد!
  پیروز باشید و سربلند!

 4. امیر تقوی says:

  با سلام و درود فراوان به شما بنده واقعا از مطالب سایت شما در مورد مهندسی معکوس استفاده کردم و امیدوارم که بتوانم از این روش در اختراعی که به تازگی به ذهنم رسیده بود استفاده کنم (که به قول یکی از مهندسان ثبت اختراع که آنرا انقلابی در صنعت خودرو سازی میدانست و باعث کاهش ۸۰ درصدی تصادفات قلمداد کرد .)
  از راهنمایی های شما به شدت سپاسگذارم. پیروزی ازآن شما باد
  .
  ..

  مهرداد
  درود بر شما دوست ارجمند
  خرد و اندیشه ات پایدار
  شکیبای پیروزی های پی در پی شما خواهیم ماند.

 5. منصور says:

  از مطالب ارزنده شما متشکرم مفید و آموزنده بود با سپاس

 6. منصور says:

  از مطالب ارزنده شما متشکرم مفید و آموزنده بود با سپاس
  پیروز و سربلند باشید

 7. hamid says:

  با سلام لطفا جند مثال یرای مهندسی معکوس بزنید

  یا تشکر …
  .
  ..

  مهرداد
  سلام و درود به شما
  دو نمونه وجود دارد:
  نمونه ی ۱
  نمونه ی ۲
  نمونه های بیشتری را هم قرار خواهم داد.
  پیروز باشید

 8. محمد says:

  ممنون ازمطالبتون دنبال تعریفش میگشتم تابدونم یعنی چی

  • ناشناس says:

   سلام و درود به شما

 9. سعید says:

  سلام مرسی از توضیحات ولی نمی دونم چرا حس میکنم مهندسی معکوس با تئوری هاش مرتبط نیست یعنی واژه بهتری میشه نسبت داد به این پروسه
  .
  ..

  سلام و درود به شما
  یک مهندسی مستقیم و با روال عادی داریم که از طراحی و نقشه و جمع آوری داده ها و … آغاز شده و با تولید محصول به پایان می رسد.
  در مهندسی معکوس این روال برعکس می شود و محصول تولید شده به منظور رسیدن به فن آوری تولید آن خرد شده و اجزای آن جدا می شود.
  گمان می کنم نام درستی است.
  در تدریس معکوس هم، همین شیوه پی گرفته می شود و با خرد نمودن ساختار یک کلیپ یا یک شعر و حتی یک کلمه به دنبال اجزای سازنده ی آن و درک بهتر از ساخت آن هستیم.
  پیروز باشید!

 10. aref says:

  عالی بود.بااجازه توپروژم ازش استفاده میکنم

 11. سيما says:

  با سلام از توضیحات ارزشمند و مفصل شما پیرامون مهندسی معکوس سپاسگزارم واقعا بسیار کارساز بود

 12. نگین says:

  باسلام
  ازشمابدلیل مطالب ارزنده در سایتتون ممنونم.
  اگرامکان داره لطفاتوضیحات بیشتری ارائه بدیدبویژه درموردروش تدریس بااستفاده ازشیوه مهندسی معکوس دردروس عملی تربیت بدنی.باسپاس فراوان تندرست باشیدوشادمان
  درپناه حق.
  دست مریزادوخسته نباشید.
  .

  مهرداد
  سلام و درود به شما همکار ارجمند
  خوشبختانه روزگاری است که به درس ورزش از نگاه ارزشی و بر مبنای اصول علمی برخورد می شود و این مایه ی خرسندی است.
  شاید بشود قوانین یک بازی را جدا جدا نموده و با استفاده از آن قوانین خود فراگیران بازی های تازه تری را بسازند.
  زمانی که بازی شطرنج را پادشاه هندی با بزرگان ایران نشان داد و آن را نشانه ی هوش و خرد هندی شمرد، بزرگ مهر بر پایه ی برخی از قوانین شطرنج، تخته نرد را ساخت.
  آیا شما نمی توانید بر اساس دستورالعمل های بخشنامه با یاری دانش آموزان خود بازی هایی مبتنی بر آن ها بسازید؟
  من با کمک شاگردانم برای برخی از نیازهایمان و بر اساس مهندسی معکوس قوانینی را پیاده نموده ام که خیلی هم کارساز بوده اند. نمونه اش “قانون شیب” و “قانون سمن+م” است که خیلی هم به کار آمد.
  به دنبال راه کارهای تازه برای نیازهای همیشگی خود و درس ارزشمند تربیت بدنی باشید و امیدوارم روزی روزگاری نیمی از ساعات درسی دانش آموزان به ورزش داده شود.
  پیروز باشید و سربلند.

 13. شکوفه says:

  سلام
  واسه کارشناسی به کار بردم سودمند نبود
  .

  مهرداد
  سلام و درود به شما
  از این که برای شما کارآمد نبوده است ناراحت شدم.
  امیدوار بودم که نام پروژه و شیوه ی استفاده از این تکنیک و دلیل رد نمودن طرح را خیلی کوتاه بیان می نمودید.
  برایتان آرزوی سربلندی و سرافرازی دارم.
  پیروز باشید.

 14. Afra says:

  salam…
  man sale avvale dabirestanam o daram bara olampiad e zist amade misham…
  mikhastam mohandesi makus ro yad begiram bara test zani….
  mishe rahnemaim konid o begin ke chetor mitunam yad begiramesh????
  age javab ro be E-mail e man send konin mamnun misham…
  ya hagh….
  .
  ..

  مهرداد
  سلام و درود به دوست گرامی ام
  برای آنچه شما نیاز دارید وب سایت ها و آموزشگاه های زیادی در دسترس هستند و از هر آموزشگاهی که به شما نزدیک تر باشد می توانید استفاده نمایید.
  بهره گیری از این تکنولوژی ارزشمند در تست زنی بدترین راه کار استفاده از آن است که شوربختانه بیشترین کاربرد را برای ما دارد.
  کاش می شد از این تکنولوژی روز برای طی نمودن راه درازی که پس مانده ایم بهره گرفت.
  پیروز باشی.

 15. ستاره says:

  سلاااااام .چه جوری میتونم بخش کاربران وارد بشم .
  .
  ..

  مهرداد
  سلام و درود به شما هم میهن بزرگوار
  در این “دانشکده” به روی هر رهگذری بازه، نگران عضو شدن و سایر دنگ و فنگ های دیگر وب سایت ها نباشید.
  پیروز باشید و سربلند.

 16. بهار says:

  با سلام می خوام بپرسم تفاوت مهندسی معکوس و کپی برداری چیه ؟
  آیا مهندسی معکوس محصولات دیگران نوعی جرم و تقلب نیست؟ یعنی قانونی مثل کپی رایت در ایران وجود ندارد؟ ممنون میشم اگه کسی اطلاعات حقوقی داره بگه
  .
  ..

  مهرداد
  با سلام و درود
  برای آشنایی با “حق ثبت اختراع” به این لینک در ویکی پدیا بروید.
  برای آشنایی با “کپی رایت، کپی پِیست”در ایران به این صفحه در همین پایگاه بروید.
  برای آشنایی با نمونه ای از برخوردهای حقوقی در دعوای اپل و سامسونگ در پایگاه نارنجی به این صفحه بروید.
  سرزنده و پیروز باشید.

 17. امير says:

  سلام عالی بود از سایتتون استفاده بردم. شاید بتونم از این روش مهندسی معکوس در تدریس شیمی بهره ببرم. سعی می کنم

  • مهرداد says:

   سلام و درود بر شما
   از این که به این روش علاقه مند شده اید خوشحالم.
   از این شیوه بهره بگیرید و نتیجه ی کار خود را منتشر کنید و در اختیار همکاران قرار دهید.
   این کمترین کاری است که می توانیم برای نسل های آینده انجام دهیم.
   سرزنده و پایدار باشید.

 18. Asal says:

  عالی بود.
  آموزش با کلامی شیرین و دلنشین .
  واقعا عالی بود

 19. سعید says:

  ممنون از سایت بسیار عالی تون.
  خیییییییییییییییییییییلی ممنوووووووووووووووووووووووونم

  • مهرداد says:

   سپاسگزارم بزرگوار
   پاینده و سرافراز باشی.

 20. natalie says:

  سلام و درود بر شما مطب زیبایی بود…لذت بردم.موفق باشید ان شاا.. همیییییییییشه.

 21. ایلار says:

  سلام واقعا ممنونم خیلی کاربرد داشت این مطالب برام موفق باشید!

 22. فاطمه says:

  ممنون.پاینده باشید.

 23. دانلود says:

  جالب بود موفق باشید

 24. نوشته های یک آموزگار says:

  با سلام
  برای اولین بار بود که به این سایت سرزدم و مقاله ی مهندسی معکوس را مطالعه کردم نکته هایی بسیار کارشناسانه و دقیق در آن طرح شده بود چه نیکو انتخاب کرده اید نام آرمانی را چرا که در لا به لای همین مقاله آرمان گرایانه نگاه کردن و دقیق و روان پرداختن به موضوع و قابل هضم بودنش برای اندیشیدنی دگر گونه نوید آموزش هایی بسیار عالی را در بر دارد . بسیار بهره بردم موفق باشید.

 25. دانلود says:

  عاشق مطلب در مورد معندسی معکوس هستم ! اینم مقاله خوبی بود

  • مهرداد says:

   سپاسگزارم. کاش شیفتگان مهندسی معکوس به ویژه در تدریس، ایده ها و راه کارهای پیشنهادی خود را در پایگاهی گردآوری و دراختیار آموزگاران و دبیران قرار دهند.

 26. پریاااا says:

  باسلام وتشکر از مطالب خوبتون
  من ترم اخر کارشناسی‌ هستم موضوع پروژم درباره
  مهندسی معکوس کدنرم افزاره بایدبانرم افزار رشنال رز
  هم کار کنم و بیشتر با کلاسها کار کنم اگه میشه
  کمکم کنیدممنون میشم بهم بگیدکه چطورکارمو شروع کنم
  چون واقعن سردر گم هستم ایمیلمو میزارم اگه شد بهم ایمیل بزنید
  ان شالله ادمایی مث شماهیشه سالم وسرزنده باشن
  باشن

  • مهرداد says:

   با سلام به شما
   موضوع پروژه ی خود را ارسال نمایید.
   آیا طرح شما با آموزش و پرورش سازگاری دارد؟
   آیا می توانید در راستای طرح درس و اجرا در کلاس آن را طراحی و پیاده سازی کنید؟
   بهروز باشید.

 27. پریاااا says:

  باسلامممم
  قبلن هم گفتم توی کامنت قبلیم موضوع پروژم درباره مهندسی معکوس کد نرم افزار
  باید با نرم افزاررشنال رز کد نرم افزار رو به نمودار و کلاس تبدیل کنم
  فعلن فقط درباره مهندسی معکوس و اینکه چیه یه چیزایی یاد گرفتم ازمطالب شماهم استفاده کردم من دانشجوهستم نمیدونم چقدر میتونم روش کار کنم که بشه برای اموزش و پرورش هم طراحیش کرد
  ازتون خواستم کمکم کنیداخه من چیز زیادی دربارش نمیدونم استادم هم راهنمایی چندانی دربارش نکردن
  اگه ممکنه بهم راهکار بدید ممنون میشم ایمیلمو دادم

 28. پریاااا says:

  سلاممم
  اگه زودتر جواب منو بدید ممنون میشم
  من بیشتر مطالب شما رو خوندم دانشتون عالیه
  سطح اگاهی بالایی داریدلطفا کمکم کنید درباره پروژم
  با تشکر از زحمات خستگی ناپذیرتون
  من ودوستم یه مقاله به تازگی ارایه کردیم که توی همایش علوم کامپیوتربرگزیده شد وقراره چاپ بشه
  دوس دارم بتونم یه راهکار ا
  رایه بدم که هردانش اموز ودانشجوی ایرانی بتونن تکنیک مهندسی معکوس رو بفهمن وپیاده کنن و بدونن که *خواستن توانستن است*

  • مهرداد says:

   سلام به شما
   خلاق باشید!
   در گام آغازین به دنبال یک طرح درس باشید.
   یک درس را در یک زمینه انتخاب کنید و برای آن طرح درس عادی را بنویسید.
   سعی کنید موضوع درسی را به اجزای تشکیل دهنده ی آن تبدیل نمایید.
   هر جزء و کاربردهای آن را مشخص نمایید.
   آن درس را در اختیار چند فراگیر قرار دهید و از آن ها بخواهید تا اجزای درس را از هم جدا نمایند.
   حالا از آن ها بخواهید تا با این اجزا یک موضوع جدید را پدید بیاورند.
   نمونه:
   از فراگیران بخواهید تا یک درس ادبیات را بخوانند و کلمه های کلیدی آن را به سلیقه ی خود جدا نمایند.
   حالا با این کلمه های کلیدی و با توجه به مفهوم آن ها یک موضوع جدید (نثر ادبی، شعر، نقاشی، …) را پدید بیاورند.
   این فرمول با بسیاری از رشته های درسی سازگار خواهد بود.
   از خلاقیت های خودتان به بهترین صورت بهره ببرید.
   پیروز و سرافراز باشید.

 29. ليلا says:

  با سلام وممنون از مطالب ناب شما
  من جدیدا با مهندسی معکوس آشنا شدم و دوست دارم در روش تدریس درس روانشناسی و همچنین درآموزش تست زنی کنکور از آن استفاده کنم ولی هنوز تسلط کافی ندارم لطفا راهنمایی بیشتر کنید

  • مهرداد says:

   با سلام
   دوره های گوناگون مهندسی کنکور هم اکنون در حال برگزاری است که با جستجو در اینترنت می توانید به فیلم، نرم افزار و دوره های زنده و آن لاین آن ها دسترسی پیدا کنید.
   پاینده باشید.

 30. صابر says:

  مطالبتون عالی و تفهیمی و اموزنده بودن
  ممنونم

 31. محمد says:

  خوب بودبنده ازمهندسی معکوس درجهت تعمیرات میخوام استفاده کنم تاشایدازاین طریق بتونم به خودم ودیگران کمک کنم انشاالله ممنون میشم دراین خصوص راهنمایی بفرماید

  • مهرداد says:

   مهندسی معکوس برای کشورهای جهان سوم یک راه میان بر است تا هرچه زودتر خود را به قافله پیشرفت نزدیک تر کنند و در هر زمینه ای که فکر کنید کارآیی دارد و اثر سودمند خود را نشان داده است. برای نمونه کشور چین در رسیدن به شکوفایی والاترین بهره ها را از این تکنولوژی برده است.

نوشتن دیدگاه