گروه بندی در کلاس درس

زمانی بود که یک نفر همانند ابوعلی سینا با تسلط بر پنج رشته ی گوناگون، فیلسوف می شد، داوینچی به تنهایی در مکانیک و طراحی و نقاشی و تشریح، سرآمد بود، ادیسون در کارگاه خود ۱۰۳۹ اختراع به دنیا تحویل می داد، چارلز بابیچ به تنهایی کامپیوتر مکانیکی را طرح ریزی می کرد، بیل گیتس و پل آلن با کمک هم سیستم عامل می نوشتند، … راستش آن دوران دیگر سر آمده است!

 

 

 

 

 

به آرمان شهر دانش و فرهنگ خوش آمدید! اگر به عنوان یک معلم در رویای پرورش ابوعلی سینا و داوینچی و بابیج و بیل گیتس هستید، باید بگویم خیالی بیش نیست!

ساختار کشف و پژوهش و اختراع، امروز ساختاری شبکه ای است و بیشتر به بازی فوتبال شبیه است تا بازی  مار و پله!

به بحث “فیل شناسی پازلی” در آرمان شهر دانش و فرهنگ سری بزنید تا تفاوت جهان امروز را با روزگار مولوی و رازی و خوارزمی دریابید.

 

 

 **********

بزرگ ترین نیاز فردا، تیم های کاری است، افرادی که هم چون قطعه های پازل، داده های خود را کنار هم بچینند و یک تصویر بزرگ پدید آورند اما…

اما جای کار گروهی در آموزش و پرورش بسیار بسیار خالی است!

به تجربه ی من در کلاس درس با عنوان “نان سنگک و کارگروهی” سری بزنید، تک روی و تنها خوری جزو آموزش های پنهان آموزش و پرورش ماست.

**********

 

دست در دست هم دهیم به مهر

 

اگر می خواهید شاگردان خود را برای فردا آماده کنید، کار گروهی را به آن ها آموزش بدهید.

گام اول: گروه یا تیم؟

 

با آوردن نام گروه بی فاصله به یاد سرگروه و در پی آن تقسیم کار و … می افتیم.

در یک کار تیمی، همه ی اعضا فکر می کنند و همه ی اعضا کار انجام می دهند.

شاید مهم ترین کار در گام اول زدودن این گونه طبقه بندی ها از ذهن اعضا است.

اجازه ندهید به هیچ عنوان کار در دست فرد یا افراد خاصی از گروه بچرخد.

در یک کار تیمی، همه ی اعضا به یک چیز می اندیشند: گل زدن

 

 

 

 

یک تیم عالی! ناهمگون و ناهمسان

 

گوش دادن و احترام گذاشتن به نظر دیگران خیلی مهم است. هر عضو تیم باید فرصت گفتگو داشته باشد و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارد. در پایان این تیم است که به تصمیم گیری یکسانی می رسد.

 

در تیم همه ی افراد می اندیشند، اندیشه های خود را حتی اگر نامعمول باشد بیان می کنند. سقف را باید سوراخ کرد و برای این مهم هر اندیشه ای به کار خواهد آمد. اعضا باید یاد بگیرند که به اندیشه های دیگران گوش داده و برای آن ارزش بگذارند. پس از آن نوبت کار است. همه ی افراد برای کاربردی نمودن اندیشه ها دست به کار می شوند و آستین ها را بالا می زنند.

 

بهترین گونه ی تشکیل یک گروه، گردهم آیی اعضایی با توانایی های گوناگون است. هر عضو توانایی های خود را دارد. او این توانایی ها را به دیگران می آموزد.

فرض کنید در یک گروه یک نفر توانایی بیشتری در فوتبال دارد. او این مهارت را به دیگر اعضای تیم می آموزد، دیگری با ریاضیات آشناست و مهارت های ریاضی را به سایر افراد تیم یاد می دهد.

این یادهی و یادگیری گونه ای بده بستان است، پس همه، چیزی برای عرضه و چیزی برای دریافت دارند.

 

 

به طور عادی ما نیاز به وجود یک رییس را احساس می کنیم که به ما فرمان بدهد و ما را به کار بگیرد، چرا؟

درک کلاس بی آموزگار برای ما آسان نیست!

درک کارگاه بی کارفرما، تیم فوتبال بی مربی، مدرسه ی بی مدیر و ناظم، اپل، بی استیو جابز یا مایکروسافت، بی بیل گیتس!

شاید از هرج و مرج و آشفتگی می ترسیم! بله درست است، چون کار تیمی را بلد نیستیم.

 

در یک کار تیمی گروه تصمیم می گیرد و گروه به کارها سرو سامان می دهد. وجود یک مدیر یا سرگروه، اعتماد به نفس و حس حضور در گروه را کم رنگ می کند. افراد در چنین گروهی با وجود یک سرگروه، در پی رفع مسئولیت از خویش اند و چون باید به یک فرد پاسخ گو باشند، روحیه ی خودجوشی و هم راهی را از دست می دهند.

 

به شاگردان خود یاد بدهید که باهم باشند، با هم تصمیم بگیرند، به هم فرمان ندهند، از هم دستور نگیرند.

هر کس گوشه ای از کار را بر دوش بگیرد و تیم، کار خود را به پیش ببرد.

 

 

**********

 

 

آنچه بیان شد، غیرطبیعی و ناملموس نیست!

ساختار تشکیلاتی ما غیر طبیعی است!

این بار که از کوچه و بازار گذشتید به تیم های ورزشی محلی توجه کنید. به گونه ای خودجوش، کودکان گرد هم جمع می شوند، نه رییسی است و نه مرئوسی! می خواهند بازی کنند و از بازی لذت ببرند! داوری حضور ندارد! سر یک اتفاق دور هم جمع می شوند، بحث می کنند، داد و فریاد می کنند، کارشان گاهی به پرخاش می کشد، اما اگر اندکی صبر کنید به زودی به یک تفاهم می رسند، بازی ادامه پیدا می کند.

 

ما این تیم طبیعی را به شکلی غیر طبیعی به وجود می آوریم، همه چیز تقسیم بندی می شود، جای هر کسی مشخص می شود، آموزگار باید پشت میز خودش بنشیند و درس بدهد و دانش آموزان پشت به هم و رو به تخته سیاه و گوش بدهند. هر کسی باید نمره ی خودش را بگیرد و خودش را به پایه ی بالاتر برساند.

 

 

این بدترین شکل گردهم آیی است! اما چون خود ما در چنین جایگاهی تربیت شده و رشد یافته ایم، آن را طبیعی می انگاریم.

 

به تشکیل تیم در کلاس درس بیاندیشید و ساختارها را در هم بشکنید.

اجازه بدهید تیم ها تدریس کنند و تیم ها نمره بدهند و تیم ها نمره بگیرند.

اجازه بدهید تا تیم ها، تیم ها را (نه فرد را) نقد و ارزیابی کنند و به آن ها ایده های نو بدهند و اشتباهاتشان را گوشزد کنند.

این فرصت را به تیم ها بدهید تا ایده های خود را داشته باشند.

اجازه بدهید تا کودکان در کنار هم بودن را تجربه کنند و سازگاری با تیم را یاد بگیرند.

 

تلخ ترین اتفاق برای کودکان ما زمانی است که بزرگ شده و به خدمت سربازی می روند، در شرکتی شروع به کار می کنند و یا در یک آپارتمان ساکن می شوند.

 

 

آن ها کار گروهی را بلد نیستند، پس زجر می کشند! آن ها نمی توانند خود را با دیگران هماهنگ و همسو کنند، چون یاد نگرفته اند. آن ها جرات نظر دادن را ندارند، چون از سرزنش شدن می ترسند، آن ها حق و حقوق دور و بری های خود را درک نمی کنند، چون تنها در پی حق خود بوده اند! تجربه ی تلخ طلاق، بیشتر ناشی از عدم توانایی در سازگاری است! افراد نمی توانند با دیگران سازگار شوند چون فوت و فن سازگاری را بلد نیستند.

 

 

و بدتر از همه، آن ها “کارآفرین” نخواهندشد، چون تنها و تنها فرمان پذیری را آموخته اند!

اگر از مهد کودک به فرد در گروه توجه می شد، بسیاری از مشکلات او و بسیاری از مشکلات جامعه که ناشی از ناسازگاری و عدم درک متقابل است قابل حل بود و چه بسا چنین معضلاتی پیش نمی آمد.

**********

 

 

در آرمان شهر دانش و فرهنگ، حتی فکر تک روی را کنار بگذارید!

بیایید به گونه های مختلف تشکیل تیم نظری بیافکنیم!

 

چگونه تیم تشکیل بدهیم؟

– اعضای تیم باید فرد باشند، ممکن است در تیم هایی که زوج هستند، یک نظر با رای مساوی افراد به بن بست برسد، نباید اجازه بدهیم چنین مشکلی رخ بدهد. در تیم های فرد در زمان تصمیم گیری، هیچ زمانی میزان رای ها برابر نخواهند بود.

 

– کار را با تیم های کوچک آغاز کنید تا افراد تیم به مرور سازگاری های لازم را درک کنند و یاد بگیرند و بعد به مرور گروه ها را توسعه بدهید.

 

– تسهیل کننده ی شرایط باشید اما مشکلات تیم ها را حل نکنید. در عین حال که مراقب هستید و پیشنهادهایی برای حل مشکل به تیم می دهید به آن ها بگویید که : “این مشکل شماست!”

 

 

“تشویق برای همه! تنبیه برای همه!” نه این که از تنبیه و تشویق بخواهیم استفاده کنیم! اگر کارمند یک اداره به اشتباه، چک بکشد، آن اداره در خطر ورشکستگی است، اگر پای سربازی به اشتباه روی مین برود کل گروهان در خطر است، اگر یک واحد مسکونی آتش بگیرد، آپارتمان در خطر آتش سوزی است. تیم باید یاد بگیرد که اعضای خود را تربیت کند و آموزش بدهد. گاهی با خطای یک فرد در تیم به تیم امتیاز منفی می دهم، در پاسخ به شکایت دیگر اعضای آن تیم به آن ها تذکر می دهم که آن فرد عضو گروه شماست! فرد در برابر گروه خود باید پاسخ گو باشد! به تیم ها یاد بدهید که در چنین مواردی پرخاش و درگیری شایسته نیست و کار را بدتر می کند. تذکر و درخواست دوستانه ی گروه به فرد بهترین راه کار ممکن است.

 

– تیم ها را در برابر تیم ها قرار دهید! به تیم تذکر بدهید و به تیم راه کار بدهید. تیم نتیجه ی کار خود را عرضه کند و تیم به نقد و نظر دیگران گوش داده و به آن پاسخ بدهد.

 

– گاهی گروه ها را به هم بزنید. هر زمان که لازم بود تیم ها را از بین ببرید و تیم های نو تشکیل بدهید. به مرور تعداد اعضا را زیاد کنید و تلاش کنید تا به تشکیل گروه های ناهمسان دست یابید.

 

– نماد سازی کنید! بچه ها اسم، آرم، کارت عضویت، پست الکترونیک، وبلاگ … مخصوص به خود داشته باشند. آن ها آرم خود را تبلیغ کنند و در هر کاری از قبیل روزنامه دیواری تا فیلم و نرم افزارهای چندرسانه ای از آن استفاده نمایند.

 

 **********

حضور در گروه و تحمل دیگران کار آسانی نیست! برای همین در آغاز دست به تشکیل ابتدایی ترین گونه ی گروه بندی بزنید:

گروه بندی های دوستانه!

 

**********

 

آزاد گذاشتن دانش آموزان برای تشکیل گروه در آغاز برای آن ها شیرین است. برای سازگاری هیچ چیزی بهتر از این نیست که آن ها، با دوستان خود در یک تیم جمع شوند اما مطمئن باشید این شیرینی چندان دوام نخواهد داشت. زمانی که وقت کار برسد و هرکه هرچه در چنته دارد را رو کند، برخی، از این که تنها به صرف دوست بودن حضور در گروهی را برگزیده اند، چندان خوشحال نخواهند بود، به خصوص این که پای نمره هم در میان باشد!

 

 

لازم است که برای چنین زمانی آماده باشید. به زودی سیل اعتراض ها و درخواست ها برای تغییر گروه به سوی شما سرازیر خواهد شد. آرامش و خونسردی شما تنها چاره ی کار است. این که به آن ها تذکر بدهید که انتخاب خود شما بوده، مهم است. آن ها باید سرنوشتی را که به دست خود رقم زده اند را بپذیرند و با آن سازگار شوند.

 

 **********

 

 

 

بی شک باور دارید که همیشه نمی توانیم گروه کاری خود را خودمان انتخاب کنیم. پس از مدتی، شما می توانید گروه ها را به هم بزنید و آن را به شکل تصادفی دوباره تشکیل بدهید. ساده ترینِ آن دفتر نمره و تشکیل گروه بر اساس ردیف است. راه های بسیار زیاد و بامزه ای برای تشکیل گروه وجود دارد. شاید بتوانید با یک بازی کار گروه بندی را انجام دهید. به عنوان مثال کارت های کوچکی را با رنگ های مختلف بین بچه ها پخش کنید و بر اساس رنگ کارت، تیم کنار هم جمع شوند. انتخاب شماره ی اتفاقی ازبین شماره ها، … این نوع گروه بندی را به ذوق و سلیقه ی شما می سپارم، تنها به یاد داشته باشید که به هیچ روی، انتخاب از حالت تصادفی خارج نشود.

 

**********

 

بدترین و بدترین گونه از گروه بندی، گروه بندی همگون و همسان است! جز در زمان و شرایط خاص نباید از آن استفاده کرد. در این شیوه، دانش آموزان قوی، قوی تر و دانش آموزان ضعیف، ضعیف تر خواهند شد.

فرض کنید فوتبالیست ها یک گروه تشکیل بدهند و ریاضی دان ها یک گروه! … این شیوه با اهداف کلی تشکیل تیم ناسازگار است.

 

**********

 

 

شیوه ی انتخاب ناهمگون و ناهمسان، بامزه، ایده آل، کارآمد و پیشرو است. قوی و متوسط و ضعیف، به این معنا که یک دانش آموز ورزشکار، زور بدنی و توان حرکتی و مهارت های حرکتی، جنبشی خوبی دارد، پس قوی است اما ممکن است در درس ادبیات ضعیف باشد، در مقابل دانش آموزی که در مهارت های حرکتی، جنبشی ضعیف است، اما در ادبیات شیرین فارسی قوی است. این دو مکمل خوبی برای یکدیگر خواهند بود. آن ها می توانند توانایی های خود را به یکدیگر بیاموزند و هردو در هر دو زمینه قوی شوند. حالا اگر تیمی را تشکیل بدهید که هر کدام در زمینه ای قوی باشند، با یک برنامه ریزی درست در پایان گروهی دارید که توانایی هایش را در همه ی زمینه ها افزایش داده است.

 

به یاد داشته باشید:

– کودکان از کار در گروه لذت می برند، این فرصت را به آن ها بدهید.

– برخی از دانش آموزان قدیمی من، حالا تیم خود را بدل به شرکت کرده اند و هنوز در قالب آن تیم اما به شکل حرفه ای مشغول به کار هستند. (نمونه اش در کپی رایت، کپی پیست!)

– هرچه وابستگی تیم ها به شما کم تر شود، شما در کار تیمی موفق تر بوده اید!

– هرچه فرآیند کار تیم ها از قالب نمره و تشویق خارج شود و به طرز تفکر و دیدگاه و ارزش های آن ها بدل شود شما موفق تر بوده اید. پس از مدتی کار در مسیر درست، نمره و ارزش های پیرامون آن رنگ می بازد و موضوع کار آن ها شکل ارزش درونی و اعتقادی پیدا می کند. تیم چون به یک باور رسیده است از آن دفاع می کند و هیچ چیزی جز خود آن باور برایش مهم نیست. این کمال کار گروهی است.

– کار تیمی باید در مدارس جا بیافتد و این مهم اتفاق نخواهد افتاد مگر این که شما به عنوان آموزگار از آن در کلاس درس بهره بگیرید و خانواده ها لزوم آن را درک کنند و برنامه ریزان آموزش و پرورش به اهمیت آن پی ببرند.

و در پایان، فرزندان شما اگر کار تیمی را یاد نگیرند، بایستی در نیمکت ذخیره ها بنشینند و پیروزی دیگران را تماشا کنند.

**********

نکته ی بسیار مهم:

یادتان باشد بدترین ایراد گروه بندی که آفتِ آن بوده و بسیار خطرناک است افتادن بار تیم بر دوش یکی دو نفر از اعضا و تنبل شدن سایر افراد گروه است. این معضل، جزو آموزش های پنهان بوده و این افراد، بلای جان فردای جامعه خواهد بود.

تک تک افراد گروه را تشویق به کار کنید! از انگیزه های درونی استفاده کنید و با نگاه دقیق خود رفتار دانش آموزان را تحت نظر داشته باشید. پرسش اتفاقی از یک عضو  و نمره دادن به کل تیم در قبال پاسخ او و مشاهده ی چارت فعالیت های گروه و بیان نقش هر فرد در گروه، شرکت شما در فعالیت های گروه ها، مشخص نمودن درجه ی نقش و تاثیر هر فرد در تیم و تشویق تیم ها به هم آموزی و هم فکری و بسیاری از کارهای دیگر که به ذوق و خلاقیت شما بستگی دارد، تک روی و افتادن بار فعالیت تیم بر دوش یک یا دو نفر را از بین خواهد برد.

به گروه ها بفهمانید که هر فرد گروه، نماینده ی رسمی و پاسخ گوی گروه خواهد بود و گروه حق ندارد سخنگو و یا مدیر از پیش تعیین شده ای داشته باشد.

**********

اگر نقد و نظری دارید یا به تجربه ای در گروه بندی رسیده اید آن را در بخش نظرات به یادگار بگذارید! تجربه ی کار گروهی شما در هر جایی و به هر شکلی راهنمای من و سایر دوستان و همکاران خواهد بود.


بیاندیشیم!

به فردای کودکان خود بیاندیشیم!

آموزش های دیروز، کودکان ما را برای فردا آماده نخواهد کرد!

…..
..

.

مهرداد

Edutopia.ir

“در بهره برداری از نگاره های آرمان شهر دانش و فرهنگ نام و پیوند به این پایگاه را از یاد نبرید!”

برای چاپ، اجازه ی کتبی لازم است.

دیدگاه های خود را درج نمایید!

نام خود را بنویسید، نیازی به پست الکترونیک و سایت شما نیست!

سربلند و پیروز باشید!

468 ad

۷۹ دیدگاه‌ها

 1. آشنا says:

  خدا قوت،استاد گرانمایه
  مثل بسیاری از مطالب دیگر سایت،این نوشته هم مفید و ارزشمند بود.
  اما فکر نمیکنید به کار گیری تواناییهای مختلف دانش آموزان در سیستم آموزشی ما فقط برای معلمهای ابتدایی کارساز خواهد بود،نه معلم مقطع راهنمایی و دبیرستان که در هفته دو یا چهار ساعت ، برای رشته ی خاصی با دانش آموزان در تماس است ؟
  با سپاس
  .
  ..

  مهرداد
  سپاس و درود!
  نکته ی ارزشمندی را بیان نمودید!
  گروه و گروه بندی از مهد کودک آغاز و تا گروه های کهن سالان قابل پیاده شدن است. گروه بندی در بند زمان و مکان نیست. تشکیل تیم، محدودیت بردار نیست!
  من در بدو ورود به مدرسه، چه کلاس اول راهنمایی با دو ساعت در هفته تدریس و چه هنرستان کاردانش، کارِ گروه بندی را انجام داده ام و در دوره های ضمن خدمت همکاران نیز بسیار از آن بهره برده ام.
  کار گروه بندی را در هر پایه و سنی با هر محدوده ی زمانی انجام دهید و نگران هیچ چیزی نباشید. از کلاس درس حتی با دو ساعت در هفته به عنوان سکوی پرتاب استفاده کنید و شاگردان خود را تشویق کنید که حتی در زمان های استراحت و تفریح در گروه خود به فعالیت بپردازند.
  زمانی که به تجربه ی کافی در گروه بندی دست پیدا کردید، همکاران خود را تشویق کنید تا از گروه هایی که ایجاد کرده اید استفاده کنند.
  اگر با مدیر و ناظم های مدرسه به توافق برسید و مدرسه با مدیریت آموزگاران آشنا با دانش آموزان به گروه بندی دانش آموزان بپردازد به بهترین شکل ممکن می توانید به رشد مهارت های جمعی دانش آموزان کمک نمایید.
  به گروه بندی به عنوان نیازی بالاتر از نان شب نگاه کنید!
  پیروز، سرافراز و سربلند باشید!

  • آشنا says:

   شبتون بخیر
   استاد،من وخیلی از همکارانم در مقطع راهنمایی ، هر ساله از گروه بندی استفاده میکنیم.اما من در این زمینه مشکلاتی دارم ودوست دارم با راهنماییهای ارزشمند شما اونارو به حداقل برسونم.دوتا از مشکلهای اساسی من :
   ۱٫ در درس زبان انگلیسی،بجز توانایی در خود درس و یا مثلا خط و نقاشی،از چه توانایی شاگردانم برای شرکت و مفید بودن در تیم استفاده کنم؟
   ۲٫با شاگردانیکه هیچ گروهی،با هیچ شرطی آنها را نمیپذیرد و یا خیلی زود پشیمان میشوند،چه کار میتوان کرد؟
   البته جواب این سوالامو هم میدونم ” این مشکل منه ” و باید امسال حلش کنم.
   .
   ..

   مهرداد
   با درود و شب و روزتان به خوبی و شادی!
   ۱- یکی از مهم ترین نکاتی که در تدریس زبان باید در نظر داشته باشید، هوش های چند گانه است. با مطالعه ی هوش های چندگانه و شناخت توانایی های دانش آموزان راه کارهای خوبی به دست شما خواهد آمد. با بهره گیری از هوش حرکتی جنبشی و استفاده از نمایش و پانتومیم، گروه ها، می توانند بسیاری از مفاهیم آموزشی را یاد گرفته و یاد بدهند. از همه ی هوش های چندگانه می توانید در تدریس زبان استفاده نمایید، پس مطالعه و آشنایی با این هوش ها را به شما سفارش می نمایم. با کلیک در اینجا گام های آغازین را بردارید.

   ۲- دسته ای از شاگردان هستند که در گروه ها پذیرفته نمی شوند
   این گروه را به دو دسته تقسیم کنید:
   – فردی که به دلیل مشکلاتی از قبیل عدم ارتباط با گروه، مشکل جسمی، ناتوانی در ارتباط با افراد توسط دیگران پذیرفته نمی شود.
   – فردی که تن به کار گروهی نمی دهد، گروه را به هم می ریزد و به دیگران آزار می رساند، با گروه هماهنگی ندارد، تک رو است و نظر دیگران را نمی پذیرد.

   در هر دو مورد نمی توان نسخه ی واحدی پیچید. نباید از یک فرمول و یک قانون استفاده کرد. پس از این که دانستید که فرد مورد نظر در کدام دسته جای دارد به پرسش های زیر پاسخ دهید و راه کار و نسخه را خودتان بپیچید.
   – فرد مورد نظر که توسط گروه ها پذیرفته نمی شود، چه توانایی ها و استعدادهایی دارد؟ آیا شما می توانید به هر شکلی دست به کاری بزنید تا توانایی های او نشان داده شده و گروه ها مایل به جذب او شوند؟ بیشتر افرادی که استعدادهای ویژه دارند، تمایل به درون گرایی دارند و گاهی توان عرضه ی قابلیت های خود به دیگران را ندارند. این استعدادها را کشف کنید و آن را به دیگران عرضه کنید.
   در کلاس ادوبی فلش، دانش آموزی بسیار کم رو و خجالتی داشتم. ذوق هنری بسیار بالایی داشت اما به مدت دو ماه حتی یک کلمه بجز “حاضر” از او نشنیدم. هیچ گروهی مایل به جذب او نبود. بعد از این که توانایی هایش را یافتم، از او خواستم که در بررسی تمرین های دانش آموزان به من کمک کند. به هیچ عنوان حاضر نبود. این افراد بسیار شکستنی و زودرنج هستند. مدت زیادی زمان برد تا حاضر شد به من کمک کند. در یک بازه ی زمانی به مرور از این که به من کمک می کند خوشش آمد. یک بار به گروهی که نیاز به کمک من داشت او را پیشنهاد کردم. برایشان قابل باور نبود که او بتواند چنین کاری کند. یک جلسه با گروه گذاشتیم و او هم بود. نمونه ی کارشان را نشان دادند و او نظر خود را به آن ها گفت. پشت بند کار، من هم نظر او را تایید کردم. هرگز نتوانستم کم رویی او را اصلاح کنم اما کارش به جایی رسید که پیش از ثبت نمره برای گروه ها، گروه ها او را دعوت می کردند تا در مورد کارشان نظر بدهد. نسخه برای شما نمی پیچم، کار درستی نیست اما باور داشته باشید که هر انسانی توانمندی های مخصوص به خود را دارد که نباید نادیده گرفته شود. این شما هستید که با سر و کله زدن با افراد و با بهره گیری از تجربه ی خود و فن معلمی، این استعدادها را کشف می نمایید و به دیگران عرضه می نمایید. عجله نکنید، یک بازه ی زمانی را در نظر بگیرید. از او در کارهای کلاس استفاده کنید و توانایی هایش را به رخ دیگران بکشید.
   ……….
   – فردی که ناسازگار بوده و تک رو است و گروه را به هم می ریزد، یک فرد عادی نیست. این افراد هوش برون فردی داشته و گاهی قابلیت های فراگروهی دارند. در غیر این صورت، ممکن است دچار صدمه ی روحی و روانی حتی ناچیز شده باشند. من با هر دو شکل روبرو شده ام.
   یادتان باشد “شرارت زبانه ی هوش است.”. با مطالعه ی هوش برون فردی و سازمان دهنده، ببینید چه شباهت هایی بین رفتار این فرد با افرادی با این هوش وجود دارد. اگر چنین بود برخی از فعالیت های کلاس را به آن ها بسپارید. افراد با هوش برون فردی، وردست شما در فعالیت های کلاسی خواند بود. آن ها به خوبی شما اما نه با تجربه ی شما قادر به اداره ی کلاس هستند. آن ها این استعداد را به صورت ذاتی در خود دارند. آن ها را در اداره ی کلاس شریک کنید. نقش آن ها را در گروه پررنگ کنید و یادتان باشد که آن ها می توانند مدیران موفقی در دنیای فردا باشند پس نیاز به کسب تجربه و مهارت با حضور شما و زیر نظر شما دارند.
   کسانی که دچار صدمه ی روحی و آسیب های روانی شده باشند نیز با آسیب رساندن به گروه و دیگران، خود را نشان می دهند. با مشاور مدرسه مشورت کنید و تلاش کنید تا با کشف ریشه ی این آسیب، آن را درمان کنید. تشویق ها و اخطارهای مناسب و به جا کارساز و کارآمد خواهد بود.
   باز یادآوری می کنم که هر انسان آموزش و پرورش مخصوص به خود را می طلبد. نمی توان برای دو نفر نسخه ی یکسانی را پیچید، این اشتباه بزرگی است. اما از دیدگاه ها و تجربه های دیگران استفاده کنید و مشکل افراد در گروه ها را با ذوق وتوانایی و خلاقیت خود پیدا و برطرف نمایید.
   پیروز باشید

   • آشنا says:

    استاد مهربان ،
    از توضیحات کامل و راهنمایی هاتون در مورد دانش آموزان ناسازگار بینهایت سپاسگزارم.سال تحصیلی آینده قطعا از راهکارهایی که شما فرمودید و روشهایی که با خوندن توضیحات شما به فکرم رسید ، استفاده خواهم کرد و انشاالله گزارش موفقیتمو به شما خواهم داد.باید برم هوشهای چند گانه رو دقیق مطالعه کنم.
    خداوند نگهدار وجود ” کیمیاگر “تان

 2. ناشناس says:

  با تشکر از مطلب مفیدتون، موفق باشید.

 3. ناعمه says:

  سلام

  دوست عزیز واقعا دست مریزاد!

  مطالبتون عالیه و حوصله ای که برای پاسخ دادن به نظرات و سوالات همکاران به خرج میدین قابل تقدیر!

  خیلی استفاده کردم از مطالبتون.

  متشکرم

 4. همكار says:

  با سلام و ارادت
  استاد ارجمند مطالبتون فوق العاده است و جدید بسیار استفاده کردم
  ممنون و موفق باشید

  • عسل سلطانی says:

   سلام ایشون راست میگن من حرف ایشون را قبول دارم

 5. فرهاد says:

  با سلام
  یکی دوجایی کار شما رو توی گروه بندی کپی پیست کرده اند و به نام خودشون ثبت کرده اند. من چون توی کلاسهای شما بودم و می دونم این اثر کار شماست گفتم تا در جریان باشید
  .
  ..

  بادرود به شما دوست ارجمند
  حواله اشان می دهیم به “کپی رایت، کپی پیست”
  زنده باشید و سرحال!

 6. ناشناس says:

  با سلام و تشکر
  ای کاش در دوران ما هم به ما آ موزش کار گروهی داده بودند تا امروز برای کوچکترین کارها درمانده نمی شدیم. من سالها در آموزشگاه تدریس نقاشی می کنم ولی یک سال است در یک دبستان پسرانه مشغول کار شده ام.تجربه جالبی بود ولی خیلی متفاوت با آموزشگاه.مدتی است که به دنبال راه کارهای عملی برای علاقمند کردن بچه ها می گشتم تا این که وبلاگ شما را خواندم ،فقط میتوانم بگویم که گل گفتید ومن حتما برای سال جدید از این ایده ها استفاده می کنم.
  باعث خوشحالی است که هنوز کسانی یافت می شوندبدون مزد فقط برای ارتقاع نوع بشر وقتشان راصرف کنند.
  موفق باشید

 7. مرضیه says:

  با سلام و تشکر
  ای کاش در دوران ما هم به ما آ موزش کار گروهی داده بودند تا امروز برای کوچکترین کارها درمانده نمی شدیم. من سالها در آموزشگاه تدریس نقاشی می کنم ولی یک سال است در یک دبستان پسرانه مشغول کار شده ام.تجربه جالبی بود ولی خیلی متفاوت با آموزشگاه.مدتی است که به دنبال راه کارهای عملی برای علاقمند کردن بچه ها می گشتم تا این که وبلاگ شما را خواندم ،فقط میتوانم بگویم که گل گفتید ومن حتما برای سال جدید از این ایده ها استفاده می کنم.
  باعث خوشحالی است که هنوز کسانی یافت می شوندبدون مزد فقط برای ارتقاع نوع بشر وقتشان راصرف کنند.
  موفق باشید
  .
  ..

  مهرداد
  سلام و درود
  سرزندگی و پیروزی شما را آرزومندم.
  سفارش من به شما این است:
  … به آرامی و گام به گام به پیش بروید و بدون برنامه ریزی و هماهنگی با مسئولین آموزشگاه و حتی والدین کاری را انجام ندهید.
  چه خوب است که والدین هم از ارزش و نیاز کودکان به این گونه برنامه ریزی ها و همکاری ها آگاه باشند و با آن همراه شوند.
  بهروز و سربلند باشید.

 8. پری says:

  سلام. فرمودید که “بدترین و بدترین گونه از گروه بندی، گروه بندی همگون و همسان است!”
  اما من تازه به این نتیجه رسیدم که در حال حاضر این بهترین روشه!
  همونطور که خودتون فرمودید؛ بدترین ایراد گروه بندی که آفتِ آن بوده و بسیار خطرناک است افتادن بار تیم بر دوش یکی دو نفر از اعضا و تنبل شدن سایر افراد گروه است.

  دانش آموز اول راهنمایی من ۵ سال به روش غلط گروه بندی و تبدیل شدن به انگل برای عضو زرنگ گروه و عذاب دادن گروه تبدیل شده!

  تا اسم گروه بندی میاد دانش آموزای زرنگ دچار استرس می شن! تا اسم هم گروه های ضعیفشون رو می شنون ناراحتی از چهره شون معلوم می شه. این اولین تحقیر برای هم گروهی ضعیفشه. موقع تعیین فعالیت گروهی هم که دانش آموز ضعیف اصلا مشارکت نمی کنه. چون اعتماد به نفس نداره. چون ۵ سال فقط زیرگروه بوده! تنبل بوده! حتی از بیان مطلبی که احساس می کنه درسته هم می ترسه! چه برسه اینکه بخواد اظهار نظرهای جسورانه داشته باشه!

  برعکس؛ وقتی گروه ها همگون باشند؛ دانش آموزهای قوی خوشحال می شن! دانش آموزهای ضعیف ناراحت می شن. اعتراض می کنن که چرا تنبل ها رو با هم گذاشتید! اینجا من ازشون می پرسم آیا وقتی ضعیف و قوی با هم باشند؛ کارها روی گردن دانش آموز قوی نمی افته؟ همه می گن بـــله! می پرسم ضعیف ها فقط رونویسی نمی کنن؟ همه می گن بـــله! من هم می گم پس برای اینکه دانش آموزای ضعیف هم فکر کنند و فعالیت کنند؛ باید با دانش آموزای هم سطح خودشون هم گروه بشن! و این رو هم توضیح می دم که دانش آموزای ضعیف هروقت که خواستند؛ می تونن از بقیه ی گروه ها و یا از خود من کمک بگیرند.

  موقع انجام کار گروهی هم کاملا مشهوده که دانش آموز ضعیف، کنار یکی مثل خودش جرئت حرف زدن و اظهار نظر کردن داره. خوشحاله. اعتماد به نفس پیدا می کنه. من از تماشای صحنه ای که همممممه ی دانش آموزا در تکاپو هستند لذت می برم. و برعکس از دیدن اینکه دانش آموز ضعیف فقط چشمش به دست بغل دستیشه و لام تا کام حرف نمی زنه عذاب می کشم.
  تشویق و نظارت بر اینکه از هم گروهیتون رونویسی نکنید هم فایده نداره. خیلی امتحان کردم.
  و البته توقع من از گروه ضعیف، کمتر از گروه قوی خواهد بود!

  البته شایان ذکر است که من توی یه روستا که شاید یک سوم دانش آموزا به مقطع دبیرستان می رسند درس می دم! که انگیزه و علاقه ی زیادی به درس و فعالیت ندارند! با امتیاز و جایزه و … سعی می کنم علاقمندشون کنم که حداقل خاطره ی خوشی از مدرسه داشته باشند!

  در ضمن من معلم زبان هستم. ممنون می شم اگه نظرتونو در مورد مطالبی که گفتم بگید.

  • مهرداد says:

   مهرداد
   سلام و درود
   اجازه بدهید پیش از هر چیز نگاهی به جهان امروز بیافکنیم.
   جهان امروز دو نیمه است.
   نیمه ای که همه ی استعدادها را به خود کشده و دارای بیشترین توان بازدهی و دارای و توانایی است.
   نیمه ای که کمترین بروز استعدادها و اندیشه ها و سرمایه را دارد.
   گمان می کنید این چرخه به کجا برسد؟
   حالا سری به کلاس بزنیم:
   گروهی که پتانسیل ها و توانایی های بالایی دارند و هم سان هستند.
   گروهی که به هر شکل دارای این توانایی ها نیستند و آن ها هم همسان هستند.
   این چرخه به کجا خواهد رسید؟
   فکر می کنید سرانجام مدرسه هایی همانند کودکان استثنایی و استعدادهای درخشان کجاست؟
   این ها چیزهایی جز طبقه بندی های شوم و آسیب زا نیستند.
   هر دو دسته در هر دو مدرسه با وارد شدن به جامعه آسیب خواهند دید.
   راه چاره گروه های ناهمگون و ناهمسان هستند.
   این گروه هم گرفتاری های ویژه ی خود را دارد که با ترفندهای آموزگار راه های چاره ی بی شماری برای آن ها وجود دارد.
   بسیار شده است که از یک فرد در گروه پرسشی را پرسیده ام و به گروه نمره داده ام.
   شاگردان من یاد گرفته اند که در زمان کنفرانس یک گروه از هر کسی از آن گروه که بخواهند نکته های خود را بپرسند و بر اساس پاسخ او به گروه نمره بدهند.
   این چیزی نیست جز کشیدن دانش آموزان به دنیای “یاددهی یادگیری”
   هر دانش آموز هر چه یاد دارد به دیگران می آموزد.
   در یک گروه با توانایی های یکسان هیچ جنب و جوشی به چشم نمی خورد. چون همه هم رتبه اند.
   در یک گروه با توانایی های گوناگون هر کسی هر چه که آموخته به دیگران یاد می دهد و در فرایند این آموختن دانش در روان خود او هم ماندگار خواهد شد.
   اما در هر حال گروه بندی را از گام اول آغاز کنید. کار خود را با گروه های اختیاری آغاز کنید تا دانش آموزان به کار در گروه خو بگیرند و گام به گام آن ها را به سوی شیوه های دیگر گروه بندی ببرید. من گروه های اختیاری را در همه ی ترم اول نگه می دارم.
   سفارش می کنم دوباره “گروه بندی در کلاس درس” را از آغاز تا پایان بخوانید.
   مدرسه ی یک جامعه ی شبیه سازی شده است تا کودکان ما زندگی در جامعه ی آینده را در آن تجربه کنند.نمی خواهیم جامعه ی ما به سمت و سویی برود که طبقاتی شده و فرایند جداسازی بر اساس توانایی ها شکل بگیرد. این بدترین آسیبی است که یک جامعه خواهد دید. نمونه اش را در نابودی فرهنگ و تمدن ایرانی در حکومت طبقه بندی شده ی ساسانیان به چشم دیده ایم.
   سربلند و پیروز باشید.
   از این که به گروه بندی در کلاس درس توجه دارید از شما سپاسگزارم و برایتان آرزوی شادی و شادکامی دارم.

   • پری says:

    خیلی خیلی ممنون از جوابتون.

 9. افسانه says:

  سلام.متنتون خیلی جالب بود من خیلی خوشم اومد.اما وقتی که بردم و سر کلاس خوندم استادمون اصلا خوشش نیومد.گفت حتمآ باید منابع اورجینال باشه.میشه منابعتون رو بدین تا ببرم روی این استاد رو کم کنم.ممنون میشم.

  • مهرداد says:

   سلام به شما دوست گرامی
   از این که نوشته ی مرا پذیرا شدید خوشحالم.
   چه منبعی (اورجینال!!! تر) از بیست سال کار من در زمینه ی گروه بندی از مقطع ایتدایی تا دبیرستان و حتی دوره های آموزش عالی ضمن خدمت.
   همان گونه که در متن خوانده اید بیشتر این گفتار دست آورد سال ها تلاش و کار با دانش آموزان به صورت زنده پویا است و با آن چه به صورت تئوری و ایده (منابع اورجینال) در کتاب های نویسندگانی آورده شده که چه بسا حتی یک بار یک کلاس درس زنده را در یکی از پایه های آموزش و پرورش نگردانده اند، متفاوت است.
   پرسش و پاسخ همکاران و نمونه ی فیلمی که به صورت مستند و بدون ایجاد پیش زمینه ساخته ام (جای بازی اینجاست!) که می توانید آن را دانلود نموده و در کلاس درس استاد نشان دهید خود بیانگر آناست که هیچ چیزی در فضای آموزش و پرورش اورجینال تر از کلاس درس و خود فراگیران نیست چرا که با رفتارها و بازخوردهای آنان به خوبی کمبودهای کار نمایان می شود و راه حل های ارایه شده چه بسا ایده های خود دانش آموزان باشد.
   در هر حال سلام و درود مرا به این استاد ارجمند برسانید و اگر این گفتار را به شکل اورجینال نمی پذیرند از سوی بنده پوزش بخواهید و برای ایشان بحث دیگری را با منابع اورجینال ببرید.
   با کمی جستجو در اینترنت و استفاده از کلیدواژه های همانند “گروه بندی” ، “تشکیل تیم” ، “گروه های تصادفی، اختیاری، همگون و همسان و …” می توانید منابع اورجینال مورد نظر استاد را بیابید.

   برای شما دوست گران مایه ام آرزوی خوبی، خوشی و شادمانی دارم.
   سربلند و پیروز باشید.

 10. نهال says:

  سلام من در حال تحقیق راجع به کار گروهی در دانش آموزان دبستانی هستم. خواستم ببینم می تونم از تجربیاتتون استفاده کنم؟

  • مهرداد says:

   سلام
   کار گروهی از مهم ترین و ارزشمندترین کارهایی است که باید در آموزش و پرورش صورت بگیرد. از شما برای انجام این کار سپاسگزارم و در صورت نیاز در خدمت شما هستم.
   می توانید در همین بخش دیدگاه، پرسش هایتان را قرار دهید یا با پست الکترونیک من تماس بگیرید:
   filmnegar@gmail.com
   موفق باشید.

 11. زهرا says:

  سلام استاد نمیدونم چطوری شادیمو وصف کنم که با شماومطالب بسیار نابتون آشنا شدم وجواب خیلی از سوالاتموگرفتم.یه سوال دارم من ریاضی درس میدم بعضی از شاگردام که قوی هستند زیر بار گروه نمیرن ونمیدونم چطور شاگردامو گروه بندی کنم لطفا راهنماییم کنید

  • مهرداد says:

   سلام و درود
   سپاسگزارم
   در این موارد من همیشه با شاگردانم روراست هستم.
   با آن ها درباره ی نقششان در جامعه و زندگی گروهی و این که تک روی هیچ مشکلی را حل نمی کند صحبت می کنم. به آن هامی آموزم که زندگی یعنی با هم بودن و با هم زیستن. آن ها باید بدانند که هر کدام توانایی ها و ویژگی های خوشان را دارند و تا زمانی که این توانایی ها را با هم به اشتراک نگذارند به جایی نخواهند رسید.
   از سوی دیگر گروه بندی را با گروه های اختیاری آغاز می نمایید. گروه های اختیاری، این گزینه را به فراگیران می دهد تا در فضایی دوستانه به تمرین کار گروهی بپردازند و برای کار در گروه های ناهمگون و ناهمسان آماده شوند.
   تشویق و پشتیبانی از گروه هایی که با هم همکاری دارند و دادن امتیازهای ویژه به گروه در صورتی که افراد ضعیف گروه رشد مناسبی نموده باشند و بسیاری از راه های دیگر که در متن بالا و دیدگاه ها وجود دارد و از همه مهمتر ترفندها و راهکارهایی که خودتان پیدا می کنید در این راه به شما یاری خواهند رساند.
   سرزنده و سرافراز باشید

 12. sargol says:

  باسلام وخسته نباشدخدمت شمابزگوار
  تنهاچیزی که میتوانم دروصف شمابگویم این است:
  من ستایشگرمعلمی هستم که به من اندیشیدن رابیاموزدنه اندیشه هارا
  واقعامتشکرم…….

 13. عدالت says:

  سلام
  اندی سال است که به طور رسمی در کلاس دبیرستان شروع به کار کرده ام.همیشه در پی روش های روانشناختی در تدریس درس فیزیک بوده ام.متن شما خیلی به افکار و اهداف من نزدیک بود ولی یک سوال که دنبال جوابش هستم هنوز برایم حل نشده ماند.اینطور توضیح دهم که من ابتدای سال در اولین کوییز سه تا پنج تیپ سوال درسی برای شناخت از بچه ها ارائه میکنم
  یکی برای تشخیص پشتکار یکی برای خلاقیت یکی برای دقت و پس از اصلاح اوراق شناخت ابتدایی از افراد در هدایت دانش آموزان با توجه به ویژگی آنها در تقویت هر ویژگی تمرین های متفاوتی برای آن ها در نظر میگیرم ولی این تقسیم بندی در جهت کمک بیشتر به آن ها مرا راضی نمی کند ، چه پیشنهادی برای انواع تیپ های شخصیتی در طرح سوالات دارید،(پشتکار-خلاقیت-…؟)یک طبقه بندی جامع تر یا یک مرجع ؟ با سپاس

  • مهرداد says:

   سلام به شما
   کوییزها همیشه پاسخگوی کامل و جامع در جهت شناخت شاگردان شما نیستند.
   تیپ و شخصیت کودکان و نوجوانان همواره در حال تغییر و دگرگونی است.
   آنچه در این کوییز ها کمتر به چشم می آید شیوه های ایجاد انگیزه است.
   به عنوان یک معلم موفق از کوییز ها به عنوان یک شناخت کلی استفاده کنید. از قالب تست و آزمون خارج شوید و ببینید که چگونه می توانید در راستای انگیزش و فعال نمودن دانش آموزان گام بردارید. علاقمندی های فراگیران شما چیست و شما چگونه می توانید بین علاقمندی آنان و مباحث درسی ارتباط برقرار نمایید.
   تلاش خود را با باارزش ترین جمله ی هوارد گاردنر هماهنگ نمایید:
   -: “همه ی آدم ها دارای همه ی هوش ها هستند. این هوش ها می توانند تقویت شده یا تضعیف شوند.”

 14. وثوقی says:

  بسمه تعالی با تشکر از مطالب بسیار زیبا و مفید شما . بنده از این مطالب در جلسه شورای دبیران استفاده کردم .

 15. سودابه says:

  باسلام واحترام
  کلام شمادرباره گروه بندی بسیارباارزش است.سپاسگزارم
  من دبیرریاضی دختران یکی ازمناطق شهرستانهای استان تهران هستم.دانش آموزان من ازپایه ضعیف هستنداکثرآنهاحتی درعملیات ساده ریاضی مشکل دارند.درکلاس اول تعداددانش آموزقوی درکلاس۳یا۴نفروازکلاس۳۳نفری با۶یا۷گروه،درگروههایی دانش آموزقوی نمی ماند.بارگروه بردوش یک نفراست ازضعیفان گروه که سوال میکنم بقیه شاکی می شوندکه اوخودش نیامده کارکندوبه ماربطی ندارد .من تمام وقتم پراست وفرصتی برای نظارت برکارگروهی ندارم .هماهنگی ندارند.خلاصه اینکه من موفق نبوده ام لطفامرابیشترراهنمایی کنید.ممنون

 16. زهره says:

  استاد محترم از بیانات شما استفاده کردم بسیار عالی بود انشالله در ابتدای سال تحصیلی اینده از گروه بندی شما استفادهخواهم کرد این گروه بندی در ژاپن نیز استفاده می شود

 17. ناشناس says:

  باسلام از بیانات جالب شما استفاده کرده باتشکر

 18. ششمي says:

  با عرض سلام خدمت شما استاد گرامی
  بنده آموزگار پایه ششم با ۴ سال سابقه آموزش در پایه هستم ولی از نظر سابقه تنها همین مدت در آموزش مشغول بوده ام مطلب شما در زمینه ی گروه بندی بسیار مفید بود و خواهان استفاده از تجربیات جنابعالی در موضوعات مختلف بخصوص روانشناسی دانش آموزان و مخصوصا پسران می باشم . لطفا راهنمایی بفرماییید بسیار متشکرم .

  • مهرداد says:

   سلام و درود به شما
   بیشتر تجربیات خود را در آرمان شهر دانش و فرهنگ آورده‌ام. می توانید آن ها را خوانده و در صورت نیاز در بخش دیدگاه ها پرسش های خود را مطرح نمایید.
   پاینده باشید.

 19. سارا says:

  با سلام و ادب و تشکر از بیانات ارزشمند جنابعالی
  بنده معلم دوم ابتدایی هستم. به نظر می رسه گروهبندی بیشتر در موارد عملی و مهارتی کاربرد دارد و حال آنکه نظام آموزشی ما عمدتا مبتنی بر کتاب و بصورت تئوری هست. ما چه جوری می تونیم با این شرایط بچه ها رو گروهبندی کنیم و چه جوری ارزیابی کنیم لطفا در این مورد بیشتر توضیح بدین. مثلا تو درس فارسی هر کسی باید آموخته هایش را بصورت شفاهی یا کتبی ارائه بدهد در گروه چه جوری ارزشیابی کنیم و مطمئن شویم که تک تک بچه ها یاد گرفته اند. یا حتی در ریاضی
  بسیار ممنونم و منتظر راهنمایی شما استاد محترم هستم.

  • مهرداد says:

   با سلام
   انواع گروه بندی با توجه به زمان و شرایط در همین برگه آمده است.
   نکته کلیدی در گروه بندی، یادگیری فراگیران از یکدیگر است. این که در یک تیم، دانش آموزی که بر موضوع درس تسلط دارد آن را به اعضای گروه بیاموزد. در این صورت خود فرد بهتر یاد گرفته و در اعضای گروه نیز یادگیری سرعت بیشتری می گیرد. یادتان باشد که در کلاسی که ساختاری تیمی دارد شما به جای سی دانش آموز با هشت یا ده گروه سر و کار دارید. گروه‌ها می توانند در فضایی همانند کلاس، نمازخانه یا حیاط مدرسه کنار هم جمع شده و هرگروه موضوع درسی را بازخوانی کند و نقاط ضعف اعضا را برطرف نماید. اگر شکل درستی از یاددهی-یادگیری صورت بگیرد که با مدیریت خوب شما چنین خواهد شد شما با پرسش از یکی از اعضا می توانید مطمئن باشید که همه‌ی اعضای گروه به خوبی آموزش دیده اند.
   در این میانه ترفندهای ریزی هم وجود دارد که به تجربه شما بر می گردد. در پرسش و پاسخ های بالاتر می خوانید که فراگیران باید باور کنند که اگر چیزی را به دیگران بیاموزند خود بهتر یاد می گیرند. همچنین اگر با پرسش از یک فرد به گروه نمره بدهید، تیم دیر یا زود یاد می گیرد که اعضای یک پیکر است و باید هم آموزی برای یکسان شدن توانایی تمام اعضا صورت گیرد.
   از این که با وجود مشکلات بسیار به این مهم (گروه بندی) دست زده اید از شما سپاسگزارم.
   پاینده و سربلند باشید.

 20. معلم تازه کار says:

  با سلام و تشکر از مطالب بسیار خوب شما
  من معلم کلاس اول دبستان هستم ودانش اموزانم۲۸ نفرندو اکثرا پیش دبستانی را نگذرانده اندو با محیط آموزشی اشنایی ندارند. مدرسه ما دو شیفت است و ما نمی توانیم چینش کلاس را تغییر بدهیم چون شیفت بعد اعتراض می کند..به نظر شما اگر گروه های ما دو نفری باشند ( با توجه به اینکه دو نفر هم حتی نمی توانند یکدیگر را تحمل کنند وکلاس اول هستند) خوب است و اینکه مطالب شما بیشتر به درد پایه های بالا می خورد و من نمی دونم در کلاس اول به این شلوغی می تونم اجراکنم یا نه ؟
  سپاس گذارم

  • مهرداد says:

   با سلام
   من در این مواقع از نمازخانه یا صحن مدرسه استفاده می کنم.
   شما می توانید به صورت های خلاقانه ای با توجه به امکانات موجود نیز دست به چینش های مخصوص به خود بزنید.
   انتخاب تعداد اعضای گروه با توجه به نیاز شما می تواند از دو تا چندین نفر باشد.
   پاینده باشید.

 21. معلم تازه کار کلاس اول says:

  با سلام و تشکر از مطالب بسیار خوب شما
  من معلم کلاس اول دبستان هستم ودانش اموزانم۲۸ نفرندو اکثرا پیش دبستانی را نگذرانده اندو با محیط آموزشی اشنایی ندارند. مدرسه ما دو شیفت است و ما نمی توانیم چینش کلاس را تغییر بدهیم چون شیفت بعد اعتراض می کند..به نظر شما اگر گروه های ما دو نفری باشند ( با توجه به اینکه دو نفر هم حتی نمی توانند یکدیگر را تحمل کنند وکلاس اول هستند) خوب است و اینکه مطالب شما بیشتر به درد پایه های بالا می خورد و من نمی دونم در کلاس اول به این شلوغی می تونم اجراکنم یا نه ؟
  سپاس گذارم

  • مهرداد says:

   با سلام و سپاس از شما
   نگاه شما به این شکل به کلاس درس و توجه شما به گروه بندی ستودنی و درخور تقدیر است.
   نوع و تعداد اعضای تیم را با توجه به نیازهای خود تغییر دهید و از کلاس خود بازخورد بگیرید.
   حتی می توانید تیم های کوتاه مدتی را تشکیل بدهید و نتیجه اش را ببینید و بر اساس آن تصمیم گیری کنید.
   زوج یا فرد بودن گروه فقط در زمان رای گیری مشکل ساز خواهد بود وگرنه سفارش برخی از کارشناسان به تشکیل گروه های زوج است.
   از همراهی‌اتان برای آشنایی فرزندان این مرز و بوم به گروهی زیستن سپاسگزاریم.
   بنی آدم اعضای یک پیکرند- که در آفرینش زیک گوهرند
   سربلند و سرافراز باشید.

   • رضا says:

    سلام

 22. معلم says:

  متشکرم از شما

 23. دانشجو معلم says:

  سلام
  مطلبتون خیلی جالبه ،اجازه هست ازش استفاده کنم یا کپی کنم؟

 24. نادر says:

  سلام از متن زیبا و علمی تون اسفاده کردم لطفا بفرمایید دانش آموزان را در درس معارف دبیرستان چگونه میشود گروه بندی کرد؟ کلا برایم نامفهوم است اگر کمی بازتر کنید ممنون میشم

  من از روش سخنرانی استفاده می کنم و بچه ها با دقت گوش کرده سوال می کنند و ظاهرا رغبت نشان می دهند اما وقتی می خوام جلسه بعد ازشون بپرسم بهانه آورده دروس دیگه رو بهانه کرده از پاسخگویی سر باز می زنند

  به همین خاطر با خوندن متن شما تصمیم گرفتم روشمو عوض کنم لطفا راهنماییم کنید متشکرم با آرزوی توفیق روز افزون.

  • مهرداد says:

   سلام به شما
   گروه بندی در درس معارف هیچ فرقی با دروس دیگر ندارد. محتوای دروس را تقسیم بندی کرده و به گروه ها فرصت بدهید تا در زمانی کوتاه پیش از تدریس شما آن را به هر صورتی که می خواهند به کلاس ارایه دهند. اگر از شیوه سخنرانی بهره می گیرید، مثال فراوان بزنید و پرسش و پاسخ ها را زیاد کنید تا فراگیران با موضوع درگیر شوند و از آن ها نظر خواهی کنید.
   پاینده باشید.

 25. سجاد says:

  سلام و درود
  با توجه به تجربه خود بنده در گروه های مخلوط جتی پیشرفت فقط برای افراد تنبل هست تازه اگر فرد تنبل علاقه به یادگیری داشته باشد اگر نه که بیشترین زیان رو فرد زرنگ که تمایل به اشتراک اطلاعات خود به دیگران دارد چون انگیزه اش از دست می رود
  اگر تجربه ای در این باره دارید لطفا در اختیار ما بگذارید
  با تشکر

 26. مریم says:

  سلام .قصد دارم مقاله ای در خصوص گروه بندی در دبستان بنویسم .اجازه دارم مطالب و پرینت بگیرم؟

 27. مرادی says:

  با سلام و درود خدمت شما استاد ارجمند .انشالله در هر جا هستید در صحت و سلامتی کامل باشید. از تجارب ارزشمند شما که با ما به اشتراک گذاشتید یک دنیا ممنونم . دبیر زیست شناسی دبیرستان هستم و ۲۸ سال سابقه تدریس دارم واز علاقه مندان به یادگیری مشارکتی و کارهای تیمی و گروهی هستم .اما مشکلاتی که در این رابطه داشتم یکی راضی نشدن بچه ها برای تغییر اعضا گروهشان یا تمایل برخی به برهم زدن گروه در نیمه راه است . می خواسنم بدانم آیا در قبال این درخواست ها باید مقاومت کرد و چه زمانی باید نسبت به تغییر کل گروه های کلاس اقدام کرد؟ تیم ها مدام در حال تغییرند پس آیا ثبت نام تیم و نمرات تیمی که متغیراند لازمست یا بصورت فردی کافیست؟ در ویدئو “جای بازی اینجاست” بجه ها در گروه ها به بحث باهم و دفاع از نظریات خود می پرداختند و روی تخته مطالبی بود که بسیار مایلم این روش ها را توضیح بفرمایید .ضمنا این کارهای تیمی با وقت محدود و حجم زیاد اعضا کلاس و حجم مطالب دروس مناسبتی دارد یا خیر ؟

  • مهرداد says:

   سلام و درود
   به هم زدن گروه ها و جا به جا کردن افراد در بین تیم های کلاسی بسته به نیاز شماست. برای مثال اگر احساس کردید که یک تیم در یک جنبه قوی تر از تیم های دیگر است یا پس از مدتی توانایی های فراگیران را شناختید و خواستید گروه های ناهمگون و ناهمسان بسازید می توانید گروه ها را تغییر دهید. این بسته به نظر شماست. من گاهی با حفظ تیم های اصلی بسته به نیاز تیم های موقتی می سازم و گاهی خود بچه ها به تیم های دیگر نیرو قرض می دهند.

   در کلاس هر تیم می تواند به دیگر تیم ها نمره بدهد. در این سیستم نمره دهی حتی خود تیم به خودش امتیاز خواهد داد. دبیر کلاس هم یک نمره دارد. میانگین این نمره ها نمره پایانی هر تیم خواهد بود. باید توجه داشت که اگر یک نمره از میانگین سایر نمره ها خیلی فاصله داشت، بسته به صلاحدید دبیر، برای مثال هشت یا ده نمره فاصله داشت حذف شده و باید جلوی هر گونه لجبازی یا رقابت ناسالم میان تیم ها گرفته شود.
   خود شما هم می توانید یک سیستم نمره دهی ویژه خود داشته باشید و به دانش آموزان فرصت قرار گرفتن در موقعیت سنجش ارزیابی را بدهید.
   پاینده و بهروز باشید.

 28. مرادی says:

  با سلام و آرزی صحت و سلامتی برای شما استاد محترم . دبیر زیست دبیرستان هستم و با توجه به اهمیت این درس برای دانش آموزان تجربی تدریس توسط همسالان بسیار سنگین به نظر می رسد و مدیر مدرسه با چشم های گشاد می گوید یعنی شما درس نمی دهید .می دانید روش کار تیمی زمان بر است و اگر بخواهم خودم یکبار توضیحات درس را ولو کلی بدهم فرصتی برای همکاری بچه ها در آموزش نخواهیم داشت . ضمن این که باید به فکر سنجش عملکرد گروه قبل و بعد از تدریس باشم که خود این فرایند هم زمان بر است . لطف کرده جزئیاتی از روش های خود که عموما بکار می برید را ارائه دهید و این که آیا در کلاس های مختلف روش اداره کلاس و کار تیمی متفاوت است یا خیر ؟

  • مهرداد says:

   سلام و درود به شما
   از این که به کار تیمی ارزش می گذارید و تلاش می کنید تا روح جمعی را در کلاس خود گسترش دهید از شما سپاسگزارم.
   ۱- بر اساس دستور گروه ها را تشکیل بدهید
   ۲- برای هر گروه یک کلیدواژه از موضوعات درسی را تعیین کنید. این کلیدواژه یک کلمه همانند “ژن”، “دایناسور” ، “سلول” و … باشد که از متن کتاب انتخاب شده است.
   ۳- زمانی که به درسی رسیدید که کلیدواژه از آن انتخاب شده، پیش از آغاز درس، بین پنج تا ده دقیقه کلاس را در اختیار تیم بگذارید تا به هر روشی که می توانند (سخنرانی، پرزنت، نمایش فیلم، شعر، …) کلیدواژه را ارائه نمایند.
   ۴- اگر لازم شد بحث را به نقد بگذارید. به کلاس اجازه بدهید تا به تیم با توجه به موضوع و تکنیک ارایه نمره بدهند و سپس درس را به شکل معمول آغاز کنید.
   ۵- کار گروه پیش درآمد خوبی برای برانگیختگی و آغاز تدریس شما خواهد بود.
   این یک نمونه بسیار ساده از کارایی تیم است. شما می توانید موضوعات درسی را به تیم ها بسپارید تا برای آن ها وبلاگ ساخته، کانال در شبکه اجتماعی ایجاد نموده، فیلم بسازند و حتی برایش متن ادبی و شعر بنویسند و به اشتراک بگذارند. هدف این است که فضای کلاس درس شما آزاد شود تا بتوانید نظرات مدیر مدرسه و خانواده ها را نیز تامین نمایید.
   من بیشتر فعالیت ها درسی را به خارج از کلاس منتقل می کنم و از فراگیران می خواهم تا نتیجه کار خود را در همان زمان تعیین شده به هر شکلی که می توانند و با هر ابزار کارآمد و مناسبی به کلاس ارایه دهند.
   در پایان هیچ نیازی نیست که همه ی درس و فرایند درسی را به صورت تیمی برگزار نمایید. حتی برگزاری یک یا دو موضوع در یک ترم برای کارگروهی و آشنایی با آن کافی است.
   پیروز و پایدار باشید.

 29. فاطمه says:

  سلام برای گروه بندی و نحوه ی امتیاز دهی و ایده هایی برای بهتر شدن گروه ها در درس ریاضی هم توضیحاتی را می فرمایید؟ و آیا گروه بندی ریاضی کلاس هفتم با سوم دبیرستان از نظر قواعد و دیگر مسائل گروه تفاوت داره؟ ممنون از مطالب خوبتون.

 30. اتابک says:

  با سلام و تشکر از مطلب سیار مفیدتان
  سوالی که ذهن مرا درگیر خود ساخت اینست که چه استفاده ای می توان از این موضوع (گروه) در تعلیم و تربیت کرد

 31. دانلود فیلم says:

  سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

 32. لیلا says:

  باسلام
  من میخواهم برای تحقیق و پزوهش از مطالب شما استفاده کنم ..آیا اجازه دارم؟؟؟

  • مهرداد says:

   سلام به شما
   بله، از شما که با بهره گیری از محتوای این وبگاه در جهت رسیدن به آرمان شهر دانش و فرهنگ کوشش می نمایید سپاسگزارم.

   • لیلا says:

    با سلام ایا برای اقدام پزوهی که قصد انجام ان را دارم ..مرا کمک میکنید.

 33. غزاله قاسمی says:

  خسته نباشید مرسی به خاطر این مطلب زیبا

 34. درب اتوماتیک تبریز says:

  باسلام وخسته نباشدخدمت شمابزگوار
  تنهاچیزی که میتوانم دروصف شمابگویم این است:
  من ستایشگرمعلمی هستم که به من اندیشیدن رابیاموزدنه اندیشه هارا
  واقعامتشکرم…….

 35. فهیمه says:

  سلام خدمت شما بزرگوار
  من دانش آموخته تربیت معلم هستم وتازه یک سال به سر کار اومدم .
  شما رو بسیار تحسین می کنم که اینقدر صبورانه پاسخ می دهید . از مطالب
  تون واقعا لذت بردم و امسال حتما در کلاسم اجرا می کنم .طرح تشویق و تنبیه گروهی رو امسال اجرا کرده بودم و بسیار موفق تر از آنچه فکر می کردم به سرانجام رسید .البته بدون اطلاع قبلی از این طرح بود و هیچگونه مطالعه ای در این رابطه نداشتم .و الان که این مطالب را مطالعه کردم فهمیدم که با این که راه بسیار ناچیزی را طی کردم و راه طولانی در پیش دارم ولی گام اولم موفق بود .آرزوی قلبی من رسیدن به فردایی بهتر است .امیدوارم با استفاده از تجربیات شماکلاس بهتر و دانش آموزان آینده سازتری برای این مرز و بوم تربیت کنم تا گوشه ای از این گام بزرگ را بگیرم .با سپاس فراوان از شما بزرگوار

 36. شییدا says:

  سلام معلم مامارو به گروه ها تقسیم بده کرده است از شما میخواهم یه اسم زیبا برا گروهمان بگین ….درس کاروفناوری

  • مهرداد says:

   سلام، درود به شما و معلم خوبتان
   انتخاب یک اسم به شما و پروژه ای که در دست دارید بستگی دارد. می توانید از درهم آمیختن اسم اعضای گروه یک کلیدواژه بسازید یا یکی از اصطلاحاتی که در موضوع کاری شما کاربرد زیادی دارد را انتخاب کنید. مهم این است که این نام ویژه و تا جایی که ممکن است تکراری نباشد.
   سری هم به لغت نامه های کهن فرهنگ ایران زمین بزنید خواهید دید که ایرانیان زیباترین و با سلیقه ترین واژگان را در هزاران سال گردآوری کرده و مانند یک گنجینه به دست ما رسانده اند.
   پاینده و بهروز باشید.

 37. .ون says:

  سلام چگونه گروه خوبی داشته باشیم

 38. زهرا says:

  سلام شب تون به خیر فردا می خوام درس پژوهی گروه بندی راضی انجام بدم چه اسمی برای گروها مناسب است
  با توجه به انکه پایه دوم ابتدایی هستم وموضوع درس پژوهی هم جمع اعداد سه رقمی هست

  • مهرداد says:

   سلام و درود به شما
   انتخاب نام را به خود گروه ها بسپارید و زیاد سخت گیر نباشید.
   پاینده باشید.

 39. اصغرسیفی says:

  بسیارعالی بود دست مریزاد.به نکات ظریف وحساسی اشاره نمودیدانشاالله بکارخواهم برد.ازخوزستان شهرآغاجاری

 40. صالحی says:

  با عرض سلام و خسته نباشید. من یک معلم تازه کار هستم. و خوشحالم که در کشورم هنوز معلم هایی هستند که متفاوت و صحیح بیاندیشند.
  با تشکر

  • ناشناس says:

   لطفا اسم های گروهای مدرسه و … را اضافه کنید

 41. ناشناس says:

  لطفا اسم های گروهای مدرسه و … را اضافه کنید

 42. برکه says:

  واقعا عالی بود

 43. علی says:

  سلام آقای آموزگارمن یکی از دانش آموزاتون هستم واقعا الان مُخم هنگ کرده شما واقعا همچین آدم بزرگی بودید ونمی گفتید .بهترین معلمی که توی این هشت سال داشتم شمایید سه شنبه با شما کلاس داریم باهاتون صحبت می کنم ممنون

  • مهرداد says:

   سلام علی آقا
   زنده باشی!
   خوشحالم که چنین دانش آموز پژوهشگر و تیزهوشی در کلاس درس دارم.
   بهروز باشی.

 44. ناشناس says:

  مطالب بسیار عالی بود.شما اهل کجا هستید؟

 45. مصطفی says:

  سلام وخسته نباشید به استاد عزیز‌‌‌ ‌ٔدختر بنده کلاس اول ابتدایی درمدرسه دولتی درس میخونه که معلم ایشون در کلاس چهار گروه درسی از عالی وخوب ومتوسط وضعیف تشکیل داده ده باعث استرس دانش آموزان متوسط و ضعیف شده که دختر من هم دچار این استرس درسی وحسادت نسبت به توجه معلم به دوگروه بالاترشده وحتی با اینکه کلمات در دیکته شب رو میدونه ولی همش میگه نمیدونم…آیا شیوه تدریس این معلم عزیز درست هستش که باعث ایجاد استرس به والدین و فرزندان شده است؟

  • مهرداد says:

   با سلام و تاسف
   اگر این چنین که می گویید باشد این کار ناستوده و آسیب زایی است که جز از دست رفتن خودباوری و پدید آمدن رقابت فردی که خطرناک است سودی نخواهد داشت.
   با این آموزگار محترم گفتگو کنید و بخواهید که این روش ناشایست را کنار بگذارد و دانش آموزان با توانایی های متفاوت را در یک گروه گردآورد.
   مطمئن هستم که این کار از سر ناآگاهی است و ضعف از آموزش و پرورش است که آموزگاران خود را به خوبی با بایدها و نبایدها آشنا نمی کند.
   می توانید پیوند این برگه وب را در اختیار ایشان بگذارید یا بخواهید که با من تماس بگیرند تا با هم گفتگویی داشته باشیم.
   بهروز و پایدار باشید.
   به امید روزهای بهتر برای آموزش و پرورش

 46. مهدی says:

  سلام. وقت بخیر. من استاد مدعو یکی از دانشگاه های تهران هستم. داشتم برای ترم جدید برنامه ریزی میکردم و چند وقتیه دوست دارم در کلاسهام گروه بندی و کار تیمی داشته باشم. همیشه از این میترسم که نکنه یکی از اعضای تیم بار تمام تیم رو به دوش بکشه. فکر میکنم تا حد زیادی این دیگاه من به تجربیات تحصیلی مدرسه و علی الخصوص دانشگاهم برمیگرده که در بسیاری از موارد کار اصلی گروه رو من یا با کمک یکی از دوستانم انجام دادیم و بقیه کمتر زحمت کشیدن.
  با این حال باور دارم که تجربیات گذشته ی من الزاماً برای همه تکرار نمیشه و به جای کنار گذاشتن کار تیمی، باید برای این مشکل راه حلی پیدا کنم.
  سوالم از نویسنده ی محترم اینه که آیا گروه بندی برای دانشجویان هم میتونه با این الگوهای معرفی شده انجام بشه. به نظرتون به واسطه ی سن متفاوتشون با دانش آموزان، باید ملاحظاتی رو در نظر بگیرم؟
  از وقتی که برای نگارش متن اختصاص دادین و همین طور بابت سخاوتتون در اشتراک گذاری تجربیاتتون با بقیه ی انسانها از شما قدردانی میکنم.

  • مهرداد says:

   با سلام و سپاس
   نیک اندیشی شما در توجه به کارایی تیم به ویژه در دانشگاه درخور توجه است و شایسته آفرین بی شمار.
   ما در دانشگاه یک تیم هفت نفره بودیم و چون من با کامپیوتر آشنا بودم تمام کار بر دوش من افتاد و چون شش نفر دیگر کار را با زیرکی به استاد نشان می دادند در پایان استاد به این نتیجه رسید که من کار نکرده ام و دیگران همه زحمت ها را کشیده اند. سادگی من و استاد و زیرکی دوستان دانشجو به تلاش های من آسیب زد و دیگر کار تیمی را نپذیرفتم.
   … در مدرسه به دانش آموزان یاد می دهم تا با زیرکی از هر عضو گروه که بخواهند بپرسند و به گروه نمره بدهند. نکته کلیدی کار تیمی این است که همه گروه با هم آموزی به یک درجه برسند و ملاک نمره، سطح یادگیریِ پایین ترین عضو گروه است. زیرکی استاد در این است که ارزیابی را به صورت اتفاقی یا حساب شده از اعضای گروه انجام دهد و یا بازپرسی را به دانشجویان کلاس بسپارد. ملاک ارزیابی تیم مانند زنجیر چرخ به ضعیف ترین حلقه آن است چرا که با جدا شدن آن، زنجیر چرخ از هم خواهد پاشید.
   وقتی تیم به این نتیجه می رسد که ملاک استاد در ارزیابی زنجیر چرخ است ناخودآگاه به هم آموزی روی می آورد و کار به خوبی پیش می رود. در این میان کسی که کار نکرده یا سهل انگاری کرده چاره ای ندارد که یا از تیم جدا شود و یا همانند تیم همراهی کند تا کار پیش برود.
   توضیحات کامل در گفتار این بخش و نیز پرسش و پاسخ ها آمده است.
   دوباره از توجه شما به “کارایی تیم” سپاسگزارم و یادتان باشد تا کار تیمی را یاد نگیریم خبری از پیشرفت در این سرزمین نخواهد بود.
   بهروز و پایدار باشید.

 47. مهرداد says:

  https://www.aparat.com/v/bR7kr
  تیم و ضرورت کار گروهی در مدرسه
  بی توجهی به کار تیمی در مدرسه می تواند آسیب های جبران ناپذیری را در پی داشته باشد. زیر ساخت مدرسه برای تربیت و آماده سازی کودکان برای زندگی جمعی، بی تردید یادگیری و تمرین ایفای نقش در گروه است.

 48. جزوه کنکور says:

  تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت ها هستید.

 49. مریم says:

  سلام ممنون از راهنمایی های شما یه سوال داشتم نحوه ی ایجاد مهارت کار گروهی وهمچنین ایفای نقش دانش اموزان در کار تیمی چگونه باید باشد

  • مهرداد says:

   سلام
   گام به گام برپایه آنچه دراین نوشته آمده است.
   نقش پذیری و مسئولیت پذیری در گروه و پاسخگو بودن، آرمان کارگروهی و تشکیل تیم است.
   بهروز باشید.

نوشتن دیدگاه