هنرجویان کارآفرین

هنرجویان کارآفرین

                                                                                              دانلود فیلم “هنرجویان کارآفرین”

                                                                                                 تماشای فیلم “هنرجویان کارآفرین”

گاهی وقت ها فراموش می کنیم که اندیشه ی ما در برپایی آموزش و پرورش چیست.

پیمودن راهی از دبستان تا دانشگاه و تازه پس از رسیدن به آخر خط آموزش و از دست دادن فرصت های گرانبهایی که دیگر به دست نخواهند آمد از خودمان بپرسیم که

” … چه کاره ایم و چه باید بکنیم؟”

**********

به آرمان شهر دانش و فرهنگ خوش آمدید و روزی که از من خواستند تا درباره ی هنرستان های کاردانش و فنی حرفه ای فیلمی بسازم پیشنهاد دادم که بازخورد ورود به هنرستان را نشان بدهیم و چه چیزی بهتر از آن که آدم هایی را به تماشا بنشینیم که جایگاه و ارزش های درونی خود را در هنرستان پیدا کرده و به بار نشاندند.

دیری نگذشت که لیستی از کارآفرینان و صاحبان کارگاه ها و کارخانه های تولیدی آماده شد که دیپلم هنرستان را دریافت کرده بودند.

دوربین را برداشتیم و به سراغ شان رفتیم. افتادگی و سادگی اشان و برخوردی گرم و دوستانه و راستی در گفتارشان چیزهایی بود که به چشم می آمد و وقتی راز آن را می پرسیدم می گفتند که این رفتار را در هنرستان از هنرجویان و هنرآموزان آموخته اند.

راست می گفتند.

در دوازده سالی که در هنرستان های کاردانش کار کرده ام صفا و دوستی و برخوردهای روراست و بی غل و غش را، هم از استادان و مهندسین و هم از هنرجویان به چشم دیده ام و هرکه به این جمع وارد می شود، دیر یا زود در همین حال و هوا فرو می رود.

**********

 هنرستان جایی است که از پشت میز برمی خیزی و به کنار میزکار می روی تا آن چه را به صورت مفاهیم انتزاعی می آموختی با همه ی وجود تجربه کنی و در کنار پرورش اندیشه، به شکوفایی توانایی ها و بهره گیری از پتانسیل های نهفته در ژرفای وجود خود بپردازی و این، همان زندگی است.

هنرستان، آستان هنر است و تجربه و دانایی و توانایی و تو، آن پتانسیل هایی که دیر یا زود از دست می رود را در دل کار زنده و شکوفا می کنی و این سفارش من به همه ی دانش آموزان است که در هر رشته ای که باشند در دوره های “سازمان فنی حرفه ای” شرکت کنند و در کنار یک مدرک تجربی یا انسانی و ریاضی، چندین مدرک مهارتی را در رشته هایی که به آن علاقه دارند، به دست آورند و یادشان باشد که هنر بی مدرک بسی ارزشمندتر از مدرک بی هنر است و این هر دو در کنار هم جلوه گر یک انسان فرهیخته است.

در گفتگو با کارآفرینان سفارش های ارزشمندی بود که به چندی از آنان می پردازم.

سفارش به این که

–          هنرجو در کنار آموزش به کار در بازار هم بپردازد.

–          از راه های گوناگون با آخرین فن آوری ها و دست آوردهای رشته ی خود آشنا و با آن همراه باشند.

–          از کار در رشته ی خود لذت ببرند.

–          در تاسیس شرکت، یک گروه کاری ایجاد کنند و تک روی نکنند.

–          در کار خود خلاقیت نشان بدهند.

و این نکته ها که دست اندرکاران باید به آن توجه کنند:

–          کم کردن از حجم انبوه محتوای کتاب

–           به صفر رساندن حفظ کردن و به خاطر سپردن واژه ها و اصطلاحات تخصصی

–          رو آوردن به آزمون عملی به جای آزمون کتبی و تستی و تشریحی

–          ایجاد پیوند میان کلاس هنرستان و بازار کار

–          بورسیه نمودن هنرجویان در کارگاه ها، شرکت ها،  کارخانه ها و موسسه های مربوط

در سال هایی که در هنرستان تدریس کرده ام بزرگترین دغدغه ی من آزمون کتبی هنرجویان بوده و این که هنرستان هم یک دبیرستان با انبوه حفظ کردنی ها باشد جلوی گستردگی در کارهای عملی در کلاس درس را گرفته است.

–          آیا هنرجویی که بتواند یک تصویر را در فتوشاپ به خوبی روتوش کند هنرجوی خوبی نیست؟

–          آیا هنرجویی که بتواند یک فیلم مستند یا یک نماهنگ را با بهره گیری از همه ی جلوه های ویژه و امکانات پرمیر بسازد، لازم است اصطلاحات پیچیده ای همانند Interlace، Aspect Ratio، Progressive و … را هم بداند در حالی که به خوبی از آن ها استفاده می کند. باور دارم که آن ها را در دل کار خواهد آموخت اما یادگیری صدها اصطلاح از این دست، آن هم در زمان سه ماه برای یک هنرجوی کاردانش، کار ساده ای نیست.

در تمام دوره ی آموزشی باید اصلی ترین واحدهای درسی در نظر باشد و تا حد امکان از درس های اضافی و جنبی خودداری شود تا تمام دغدغه های هنرجو را همان نیازهای رشته ی خودش در بر بگیرد.

**********

گسترش رشته های هنرستانی و آشنایی و جلب خانواده ها با این رشته ها و همسویی سازمان فنی حرفه ای و سایر دستگاه ها با آموزش و پرورش و نگاه به نیازهای بازارکار فردا و تاسیس رشته های بر اساس نیازهای فردا می تواند مردمان فردای این سرزمین را فنی و حرفه ای بار بیاورد.

**********

    دانلود فیلم “هنرجویان کارآفرین”

تماشای فیلم “هنرجویان کارآفرین”

بیاندیشیم،

بسیار هم!

…..

مهرداد

Edutopia.ir

“در بهره برداری از نگاره های آرمان شهر دانش و فرهنگ © نام و پیوند به این پایگاه را از یاد نبرید!”

 

دیدگاه های خود را درج نمایید!

نام خود را بنویسید، نیازی به پست الکترونیک و سایت شما نیست!

سربلند و پیروز باشید!

468 ad

یک دیدگاه

  1. محمد مرادزاده says:

    عالی و تاثیر گذار

نوشتن دیدگاه