افتتاحیه ی المپیک بیجینگ

“افتتاحیه ی المپیک بیجینگ و هوش های چندگانه (+فیلم)”

**********

تماشای فیلم

دانلود فیلم

**********

… یکی از قانون هایی که همواره در تدریس استفاده می کنم، قانون “پرونده های باز” است.

به هر بهانه ای که شده، ماه ها پیش از آموزشِ یک کلیدواژه، گفت و گوهایی را با فراگیران پیش می کشم که در آن از کلیدواژه های درس های آینده نامی برده شده و در ذهن فراگیران یک پرونده باز می کنم.

.

پرونده هایی که در ذهن دانش آموزان باز می شود ویژگی کشش دارند. این پرونده ها هر چیزی را که به هر گونه ای هماهنگ با خود بیابند به درون خود می کشند.

**********

****

**********

چیز شگفت آوری نیست.

اگر همین حالا به شما خبر برسد که قرار است دارای یک ماشین فولکس واگن قورباغه ای بشوید، پُر بی راه نیست که تا شب چندین فولکس واگن را ببینید در حالی که تا دیروز گمان نمی کردید که یک دانه از این وسیله ها در خیابان یا تلویزیون یا حتی در روزنامه ای که در دست شماست، وجود داشته باشد.

.

این ویژگی ذهن است. این چاه بزرگ دهان گشاد همه ی داده ها را فرو می بلعد و به ژرفای ناپیدای خود می کشد و تنها چیزهایی در لبه ی چاه به تله می افتند که در چنگک یک پرونده ی باز گرفتار شده باشند.

.

به آرمان شهر دانش و فرهنگ خوش آمدید و چنین بود که آن زمانی که ذهنم درگیر “هوش های چندگانه” بود و می خواستم در یک دوره ی ضمن خدمت آن را تدریس کنم، چشمم به صفحه ی تلویزیون افتاد و چیزی را که میلیاردها نفر دیگر هم هم زمان تماشا می کردند، به چشم دیدم “افتتاحیه ی المپیک بیجینگ ۲۰۰۸”، اما من چیز دیگری را دیدم:

“هوش های چندگانه در افتتاحیه ی بیجینگ!”

المپیک 2008 چین

المپیک ۲۰۰۸ چین

.

هر کشوری که بنا باشد المپیک را اجرا کند بیشترین دغدغه اش افتتاحیه خواهد بود.

افتتاحیه بزرگترین مانور تبلیغاتی برای آن سرزمین است که به راحتی نمی توان از کنار آن گذشت و چین در دل این افتتاحیه یک کلاس درس را قرار داده بود.

یادتان مانده باشد یا نه، قلب افتتاحیه یک کلاس درس بود!

.

این کلاس در رکود و تاریکی کامل قرار داشت. کودکان آرام و بی تحرک کنار هم نشسته بودند و در فضایی مرده به آموزگار چشم دوخته بودند و تنها با بالا بردن دست حرف های او را طوطی وار تکرار می نمودند.

.

اما با روشن شدن فضا شکل تدریس هم دگرگون می شود. آموزگار به کناری می رود و کودکان به جنب و جوش می افتند.

.

این داستانِ یک دگرگونی شگرف است.

داستان مردمان سرزمینی که با بالا کشیدن جایگاه آموزش و پرورش و خارج ساختن آن از حالت جمود و رکود و بدل ساختن آن به محور بنیادین جامعه به دور از شعار و سخن پراکنی و ادعا و بدل ساختن کلاس به اساس و پایه ی فرهنگ و تکنولوژی، آن را به تخم کبوتری تبدیل کردند که اگر بخواهی تا بی کران آسمان پربگشایی باید در درون این تخم رشد کنی و به کمال برسی، پس پر بی راه نیست که در پایان این افتتاحیه، کلاس درس به صورت خورشید در مرکز منظومه ی شمسی قرار می گیرد و همان کودکان شاد و سبک پال که پرکشان از آن بیرون می آیند تبدیل به فضانوردانی می شوند که گرداگرد آن به پرواز در می آیند.

.

افتتاحیه ی المپیک چین سرشار از نماد بود.

شعاع نوری که گرداگرد کلاس درس (خورشید) می تابیدند و از کلاس درس انرژی می گرفتند و کودکانی که هم زمان که مشغول ساختن آفرینش بودند آواز می خواندند. هر کودکی طراحی قسمتی از هستی را بر دوش داشت. او وظیفه داشت تا خط را از کنار دستی خود بگیرد، آن را کامل کند و به دیگری که مشغول کشدن خط خود بود پیوند دهد.

.

چین کودکان را به صورت قطعه هایی از پازل زندگی می بیند که می توانند در کنار هم و با یاری هم هستی را به تصویر بکشند و هر کدام نباشند گوشه ای از این پازل ناتمام خواهد ماند.

**********

****

**********

افتتاحیه به پایان رسید و من به این می اندیشیدم که چند ساعت باید برای همکاران خود صحبت کنم تا بتوانم این همه پیام را به آنان برسانم! پس دست به کار شدم و با تدوین دوباره ی این فیلم، یک مستند درباره ی “هوش های چندگانه” و “تکنولوژی آموزشی” ساختم آن هم در دل “افتتاحیه المپیک بیجینگ”.

.

آن سال، همه ی دوره های آموزشی را با این فیلم آغاز نمودم و به جای آن که من سخن بگویم از همکارانم خواستم تا برداشت ها خود را بگویند.

آن ها هم همانند من دچار شگفتی شده بودند از این هوشمندی آغاز کنندگان المپیک چین که چگونه در زمانی که همه ی دنیا چشمشان به آن هاست به جای هرگونه تبلیغ و خودنمایی، یک کلاس درس را به تصویر کشیده بودند و زیربنا و شالوده ی پیشرفت و تمدن نوین خود را به رخ دنیا کشیده بودند و به هوش های چندگانه، تکنولوژی و از همه مهم تر، کلاس درس پرداخته بودند.

تماشای فیلم

دانلود فیلم

**********

“افتتاحیه المپیک بیجینگ” یک سند است برای همه ی کسانی که می خواهند دم از ارزش و جایگاه کلاس درس بزنند و می خواهند به دنبال بهبود فضای آموزشی باشند.

——————————————————————————————————————————

 

بیاندیشیم، بسیار هم!

 

 

 

**********

…..
..

.

مهرداد

Edutopia.ir

“در بهره برداری از نگاره های آرمان شهر دانش و فرهنگ نام و پیوند به این پایگاه را از یاد نبرید!”

برای چاپ و نشر، اجازه ی کتبی لازم است.

دیدگاه های خود را درج نمایید!

نام خود را بنویسید، نیازی به پست الکترونیک و سایت شما نیست!

سربلند و پیروز باشید!

 

 

468 ad

۳ دیدگاه‌ها

 1. فرهاد says:

  «هر چند کشور چین با مشکلات عدیده محیط زیستی، اقتصادی و حقوق بشری دست و پنجه نرم می کند و یک خبرنگار نمی تواند در خصوص آینده کاری و مشکلات پیش رویش اطمینان خاطر داشته باشد. اما بعد از مراسم و پرفورمنس آخر شب این افتتاحیه، سرم را بالا گرفتم و با کمی غرور ورزشگاه را ترک کردم. غرور برای میراث پربار کشورم و امید به آینده ای روشن تر.» خبرنگار خبرگزاری شینهوا

 2. دکتر حسین زنگنه says:

  با عرض سلام خدمت مهرداد عزیز
  بنده در رابطه با هوش‏های چندگانه و با همکاری دانشگاه علامه هم اکنون در حال اجرای پروژه‏ای هستم و در جستجوهای خود به این کار قشنگ شما برخوردم و بر خود واجب دیدم که تشکر و قدردانی از کار شما داشته باشم. خدا را شاکرم که عزیزانی مثل شما برای بهبود نظام آموزشی کشورمان چنین تلاش‏های ارزنده‏ای انجام می‏دهند.
  خوشحال می‏شوم که بدانم در این زمینه چه کارهای دیگری انجام داده‏اید و چگونه می‏توانیم با هم همکاری داشته باشیم.
  با آرزوی توفیق

  • مهرداد says:

   سلام و درود به شما استاد فرزانه
   از این که شما بزرگواران در حوزه ی دانشگاه به بحث هوش های چندگانه توجه نشان داده اید خوشحال و شادمانم. هوش های چندگانه اساس و پایه ی مدارس هوشمند است و باید جایگاه شایسته ی خود را پیدا کند تا بتوانیم از همه ی توانمندی های نسل فردا بهره بگیریم و آن ها را به آن چه شایسته ی آن هستند برسانیم.
   تلاش من این بوده تا همه ی داشته ها و تجربه های خود را در “آرمان شهر دانش و فرهنگ” در اختیار علاقمندانی همانند شما قرار دهم، شاید که توجه بیشتری در متن آموزش و پرورش به این مهم بشود.
   در زمینه ی”هوش های چندگانه” به هر شکلی به ویژه ساخت فیلم های آموزشی آماده ی همکاری می باشم.
   سرزنده و پایدار باشید.

نوشتن دیدگاه