نصب و راه اندازی پرمیر

پرمیر نرم افزار سنگینی است! این نرم افزار برای نصب و راه اندازی نیاز به توانمندی بالای سخت افزاری دارد. زمانی که به کپچر یک نوار DV اقدام نموده اید، از آنجا که ۳٫۶ دهم مگابایت در ثانیه داده ها از طریق کابل Fire Wire به سیستم Capture  می شوند، کوچکترین عامل مزاحم باعث از دست رفتن فریم ها (Drop)در فرآیند نقل و انتقال می شود. در زمان Render و یا گرفتن خروجی اگر پنجره ی Task Manager ویندوز گزینه ی Performance را مشاهده کنید پردازنده با نزدیک به صد در صد توان خود درگیر می باشد.

اگر در تنظیمات ورودی DV را انتخاب نموده باشید، چیزی نزدیک به سیزده گیگابایت از فضای دیسک سخت برای یک ساعت Render  و به همین میزان برای Capture  و به همین اندازه برای گرفتن خروجی DV AVI نیاز می باشد! به همین منظور اختصاص یک دیسک سخت با فضای صد گیگابایت برای کار با پرمیر ضروری است. طبیعی است که تعداد دور دیسک سخت (RPM)  هر چه بالاتر باشد (بر فرض ۷۲۰۰ دور)، حافظه ی میانی بیشتری داشته و از سرعت انتقال بالاتری بهره ببرد،  سرعت و کارایی سیستم بالاتر است.

در نصب و بهره گیری از پرمیر به این نکات توجه نمایید:

–          حذف هرگونه تصویر پشت زمینه ی ویندوز و آیکن غیر ضروری بر روی میز کار (همه را به Task Bar انتقال دهید)

–          غیر فعال نمودن Screen Saver

–          غیر فعال نمودن جلوه های ویژه ی ویندوز، سایه ها، افکت های مربوط به پنجره ها و … و تغییر ساختار ویندوز به بالاترین سطح کاربرد. برای این منظور وارد پانل کنترل شده و در پنجره ی سیستم، از گزینه ی Advanced دکمه ی Performance را برگزیده و دکمه ی رادیویی Adjust for Best Performance را کلیک کنید. میزکار شما  شبیه ویندوز XP  سال ۲۰۰۱ خواهد شد اما کارایی سیستم و بهره  برداری از پردازنده در بالاترین سطح خود خواهد بود.

–          با نوشتن فرمان MSCONFIG در Run و وارد شدن به منوی Start تمام برنامه های غیر ضروری را از اجرا در هنگام Start ویندوز خارج نمایید. توجه داشته باشید که سیستم برای استفاده از Nero یا هر برنامه ی کاربردی دیگری نیازی به بالا آمدن هم زمان در شروع ویندوز ندارد. کافی است هر زمانی که لازم باشد آن برنامه ها را از Program انتخاب نمایید. این کار را در منوی Services با دقت بیشتری انجام دهید. برای این منظور  سرویس هایی همانند Themes را غیر فعال نموده و در صورتی که گزینه ی Hide … را در پایین پنجره تیک بزنید، تمام سرویس های ویندوز پنهان می شوند تا به راحتی به انتخاب و حذف سرویس های دیگر بپردازید. در این ارتباط مطالب زیادی در وب نوشته شده است که با مراجعه به آنها می توانید اقدام به  حذف سرویس های اضافه و بالا بردن کارآیی سیستم بنمایید.

–          ضد ویروس غیر فعال باشد.

–          همواره از Clean Up و Defragment برای بالا بردن کارآیی استفاده کنید.

–          از نصب برنامه های سنگین و زیاد بر روی سیستمی که پرمیر در آن نصب است خودداری نمایید.

–          از جابجایی و حذف کلیپ های وارد شده به پرمیر پرهیز کنید. پرمیر تنها آدرس کلیپ ها (هر چیزی که به پانل پروجک وارد شود کلیپ نام می گیرد) را ذخیره می نماید و در صورتی که آن کلیپ حذف ویا جابجا شود با پرسش (Where Is …) روبرو شده و باید آدرس جدید را به پرمیر بدهید. در نسخه های جدید CS شما می توانید تمام کلیپ های استفاده شده را در هر کجا که باشند، در یک پوشه ذخیره نمایید.

پیش از شروع به کار نوشتن یک فیلم نامه یا طراحی یک استوری بُرد نیاز است. داشته های خود را جمع و جور نمایید، برای نداشته ها، کلیپ Offline  را با تنظیم طول، اندازه و … بسازید و از تکرار جلوه ها به صورتی که پیش از این استفاده شده، پرهیز نمایید، تلاش کنید تا با ترکیب جلوه ها و کنترل آن ها در پانل Effect Control جلوه هایی تولید کنید که پیش از این دیده نشده است. از دگرگونی و به هم ریختن جلوه ها، رنگ ها، حرکت ها و کلید فریم ها ایده های مخصوص به خودتان را تولید نمایید. من در کلاس پرمیر و با استفاده از اندیشه های Edutopia یی به فراگیران اجازه ی هرگونه هنر نمایی و خلق ایده های نو را می دهم. هر کار جدیدی نمره بسیار خوب دارد، اگر پخته هم نباشد. سخت گیری و بهره گیری از هوش هیجانی دانش آموزان در این باره  اندیشه های نو آنان را شکوفا خواهد نمود.

پیش از این که دانش آموزان پای میز کامپیوتر بنشینند، یک ایده را برای آن ها شرح دهید، از آنها بخواهید روی این ایده کار کنند. داده های لازم را به آنها بدهید و یا در صورت داشتن زمان، اجازه بدهید خودشان کلیپ های ورودی را طراحی و تولید نمایند. با راهنمایی های لازم و تشویق و ترغیب کسانی که رو به اندیشه های نو و کارهای نو (واگرا) آورده اند، آن هم با صدای بلند و ایجاد رقابت بین گروه ها (البته گروه ها نه افراد) نواندیشی و نوگرایی را بین آن ها رواج دهید. یادتان باشد اندیشه های نو مشکل و ایراد زیادی هم دارند، مهم این است که نو هستند:

بیا تا گل برافشانیم و می در ساغر اندازیم

فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو در اندازیم

در نهایت با تشکیل کلاس و پخش فیلم های ساخته شده به دست گروه ها، کار آن ها را نقد و بررسی نمایید و از تقدیر و تشویق مناسب و در خور و راهنمایی های لازم، آینده ی شاگردان خود را بسازید!

…..

….

..

.

مهرداد

Edutopia.ir

468 ad

نوشتن دیدگاه