گام اول: رسانه های معلم ساز

اگر به عنوان یک آموزگار احساس کرده اید که لازم است تا خودتان دست به کار شوید و نرم افزارهای چند رسانه ای پیرامون درس خود را تهیه و در جهت بهبود آموزش به فراگیران ارایه نمایید، به شما آفرین می گوییم!

درود و سپاس مرا بپذیرید!

من در آرمان شهر دانش و فرهنگ (Edutopia) گام به گام همراه شما خواهم بود تا بدون نگرانی به بهترین و کارآمدترین شکل ممکن نرم افزار خود را تهیه نمایید.

چرا رسانه ی معلم ساز؟

با وجود ده ها و ده ها نرم افزار آموزشی که به بهترین شکل ممکن آماده شده، چرا نرم افزار شما باز بهترین است؟

آن چه شما تهیه نمایید، سه گزینه را در بر دارد که هیچ نرم افزار دیگرساخته ای ندارد:

–         این رسانه با ویژگی های شما هماهنگ است. به عنوان داور تکنولوژی در جشنواره های تدریس، بزرگترین مشکل آموزگاران را در استفاده از نرم افزاری که دیگران ساخته بودند، می دیدم. همکار توانایی بهره گیری از نرم افزار را نداشت. در کارکردن با آن به سختی پیش می رفت و بیشتر برایش ناآشنا و ناکارآمد می نمود. اگر شما نرم افزار خود را بسازید، بر آن کنترل و مدیریت لازم را پیدا می کنید چرا که آن را با توانایی ها و ویژگی های خودتان ساخته اید و بهتر از هرکسی از چند و چون آن با خبر هستید. پس بدون نگرانی ساختن رسانه های مورد نیاز خود را آغاز نمایید.

–          این رسانه با ویژگی های شاگردان شما هماهنگ است. از آنجا که شما در پی تجربه های گوناگون با توانمندی های شاگردان خود آشنا هستید، نرم افزار شما با سن، جنس، توانایی ها و ساختار فکری و جسمی فراگیران شما هماهنگ است. نرم افزارهای دیگرساخته عموم مردم را در نظر گرفته و نمی توانند ویژه ی افراد خاصی تهیه شوند.

–          این رسانه با سرفصل های آموزشی هماهنگ است. بسیاری از رسانه های دیگرساخته اگرچه خوب و مفید به نظر می رسد، چندان بر گرد سرفصل ها و کلمات کلیدی کتاب نمی گردد و شما پی در پی با داده های زیادی روبرو هستید که نه تنها به شا کمکی نمی کنند که حواس دانش پژوهان شما را به سمت دیگری سوق می دهند. نگران نباشید، نرم افزار شما اگرچه ساده تر، از این جهت که با برنامه ی آموزشی شما هماهنگ است موثرتر خواهد بود.

–          این نرم افزار با طراحی منظم آموزشی شما هماهنگ است. امروزه نگاه یک آموزگار به درس یک نگاه منظم و سامانه مدار (سیستماتیک) است. در یک نظام سیستماتیک عناصر نظام تربیتی بر یکدیگر اثر می گذارند (Interactive).  شما تعامل میان این عناصر “فراگیر، آموزگار، اهداف آموزشی، محتوای آموزشی، روش های تدریس، مواد و وسایل آموزشی، ارزشیابی” را در طراحی نرم افزار خود در نظر دارید. به عنوان نمونه: ارزشیابی شما در دل نرم افزار شما جای دارد و یا اینکه گام هایی که دانش آموز در این فرآیند بر می دارد را در آن جای داده اید. برای همین است که نرم افزار شما به راستی به کمک شما می آید تا از همه هوش ها و حواس دانش آموزان بهره گرفته و آن را در مسیر درست هدایت کرده و همه ی عوامل مزاحم و بی ربط را حذف نمایید.

زمانی که به طراحی نرم افزار خود مشغول هستید همواره به این بیاندیشید که مشغول طراحی نقشه ی تدریس خود هستید. این نقشه تمام مراحل تدریس شما را گام به گام روشن و مشخص می نماید. با کمک این نقشه هرگز چیزی از قلم نمی افتد، هرکسی در طراحی آموزشی شما نقش و جایگاه خود را می داند و همه ی ابزارهای لازم را چه به صورت عملی و چه در فضای مجازی به شکل “صدا، فیلم، متن، عکس” در اختیار دارید.

حتی به فکر این هم نباشید که به تنهایی دست به طراحی نرم افزار خود بزنید!

–          فراگیران خود را در طراحی آن درگیر نمایید. جمع آوری و ویرایش رسانه ها زیر نظر شما بهترین صورت این کار است. امتیازات لازم را (مانند نمره)  به آنها بدهید، نام آنها هم در قسمت “تهیه کنندگان” درج شود.

–          همکاران خود را دعوت کنید تا در این کار با شما همراه شوند.

–          از گروه های آموزشی کمک بگیرید.

در پایان آنچه شما ساخته اید بهترین و موثرترین رسانه خواهد بود. اما پیش از آن گام دوم را بردارید.

…..

….

..

.

مهرداد

Edutopia.ir

 

468 ad

۷ دیدگاه‌ها

 1. مهر افروز says:

  مهرداد ارجمند و گرامی
  من از صفحه استفاده از ابزار IT به این متن رسیدم.
  این صفحه که فوق العاده بود.
  انگار که این نسخه را برای من نوشته اند.

  اول صفحه به من آفرین گفتی!
  و آخر صفحه من به تو هزارن بار آفرین می گویم!
  عالی بود.

 2. قوامی says:

  مجموعه جالبی درست کردین، مجموعه ای که نیاز امروز معلما و دانش آموزاست واقعا دستتون درد نکنه. امروز در جشنواره اختتامیه تولید محتوای الکترونیکی باروش تهیه محتوای الکترونیکی آشنا شدم، من یک مشاورم و برای ادامه برنامه هایی که دارم از آموزش هاتون استفاده خواهم کرد .
  متشکرم

 3. فاطیما says:

  عالیه

 4. sajedi says:

  سلام و
  سپاس ویژه از شما
  که برای فرهنگ و دانش میهن خود احترام و عزت قائلید
  خدا قبول کند

 5. ماه منیر says:

  سلام وبلاگ خوب و پرمحتوایی دارید.بهتون تبریک و خسته نباشید می گم

  • مهرداد says:

   سلام به شما، سپاسگزارم دوست ارجمند

 6. پورحسن says:

  استفاده کردم.عالی بود

نوشتن دیدگاه