گام پنجم : ساخت و تولید

به آرمان شهر دانش و فرهنگ خوش آمدید!

…..

.

**********

 

شما اکنون آجر، آهک، سیمان، آهن، … تمام اجزای مورد نیاز خود را برای ساخت بنای خود آماده نموده اید.


در یک فرآیند استقرایی، این اطلاعات باید به شکل مناسبی در کنار  یکدیگر چیده شده، با هم چفت شوند و یک ساختار را تشکیل بدهند اما معمار این بنا کیست؟

از کدام معمار دعوت کنیم تا به بهترین شکل ممکن، نرم افزار ما را به اهداف مورد نظر برساند؟

 

اینجاست که به بزرگترین چالش تولید محتوا می رسید.

به خاطر این که از این چالش به راحتی گذر کنید به پرسش های زیر پاسخ دهید:

 

پرسش درباره ی مخاطب:

–          مخاطب شما چه ابزارهایی را در اختیار دارد؟

آیا کامپیوتر در اختیار دارد؟ آیا موبایل و پلیرهای صدا و تصویری دارد؟ هنوز از نوار کاست استفاده می کند یا دستگاه های پخش ویدیوی وی اچ اس دارد؟ ابزاری که در اختیار مخاطب هست تا اقدام به پخش رسانه ی شما بنماید، چیست؟

 

–          مخاطب شما در سن و حدی هست که بتواند از محصول شما استفاده کند؟

میزان پیچیدگی محصول شما با سن کاربر سازگار است؟ آیا می تواند به راحتی از آن استفاده کند؟ با دانش آموز ابتدایی سر و کار دارید یا هنرجویان سوم هنرستان کامپیوتر؟ محصول شما چه طیفی از اقشار جامعه را در بر می گیرد؟

 

–           آیا باید برای استفاده از نرم افزار شما آموزش دید؟

چه راه کارهایی را برای آموزش مخاطب در نظر گرفته اید؟

 

زمانی که تکلیف شما با کاربران مشخص شد به راحتی می توانید نوع خروجی را شکل بدهید:

 

تعیین نوع خروجی:

–          خروجی شما می تواند یک فایل صوتی باشد که با میکروفن ضبط شده، موسیقی ملایمی در پس زمینه دارد و نویز و خش صدا به خوبی گرفته شده است. صدای گوینده آرام و دلنشین است و از تکرار و توصیف به خوبی در آن استفاده شده است.

 

–          خروجی شما به شکل چاپی در اختیار فراگیران قرار گرفته است. از فونت ها و اندازه های گوناگونی در آن استفاده شده و کلمات کلیدی توی چشم می زند. از تصویر به خوبی استفاده شده و از اشاره گرها، فلش ها و ابرو و چارت و نمودار، نقشه و نماد به خوبی استفاده شده است.

 

–          خروجی شما به صورت فیلم تولید شده است. در این فیلم موسیقی، گفتگو، رنگ های مناسب، جلوه های ویژه ی مناسب، تصایر ثابت و متحرک گوناگون و مرتبط، انیمیشن و متن بکار رفته و با بیشتر دستگاه های پخش فیلم سازگار است.

 

–          خروجی شما به صورت تصویر و اسلاید است. این تصاویر دارای رنگ بندی و قالب های ساده، رسا و دلنشینی است. در ساخت و تولید آن به معضل بزرگ دیتا پروژکتورها یعنی بی کیفیتی در رنگ و کمبود نور با استفاده از رنگ های متمم و متضاد و پس زمینه های یک دست و ساده توجه شده است.

 

**********

هر کدام از رسانه های تولید شده، نقش و جایگاه خود را دارند که شما با توجه به پرسش های مربوط به مخاطب آن ها را انتخاب نموده و رسانه ی مورد نظر را در اختیار فراگیران قرار می دهید.

 

پیشنهاد من این است که از “چند خروجی” (Multiple Output) استفاده نمایید و در دو، سه و یا چهار شکل خروجی مورد نظر را ارایه دهید تا از هر کدام با توجه به نیاز و نوع مخاطب بیشترین بهره را ببرید.

 

این خروجی ها عالی ترین ابزار برای کمک به یک آموزگار برای ارایه ی دقیق و شفاف و هنرمندانه ی درس است اما در جهان امروز که ریزپردازنده ها در هر ابزاری جای گرفته اند و سیستم های عامل تقریبن به هر دستگاهی جان بخشیده اند، روی آوردن به تولید نرم افزارهای چند رسانه ای، امری ضروری و لازم است. این نرم افزارها، همه ی رسانه های بالا را در خود جای می دهند و بیشتر دستگاه های موجود از کامپیوتر تا موبایل و آی پد و آی فون و تبلت می توانند آن ها را به همان صورت چند رسانه ای اجرا نمایند.

 

بنابراین در گام ششم به سراغ ساخت و تولید نرم افزارهای چندرسانه ای می رویم.

 

اما شعار گام ششم را از همین جا به خاطر بسپارید:

“در یک نرم افزار چند رسانه ای ایده آل، کاربر با دو کلیک به هر چه نیاز دارد می رسد.”

**********

…..

.

مهرداد

Edutopia.ir

“در بهره برداری از نگاره های آرمان شهر دانش و فرهنگ © نام و پیوند به این پایگاه را از یاد نبرید!”

دیدگاه های خود را درج نمایید!

نام خود را بنویسید، نیازی به پست الکترونیک و سایت شما نیست!

سربلند و پیروز باشید!

468 ad

یک دیدگاه

 1. محمد says:

  باسلام واحترام
  آیا می توان در نرم افزار mmb اکسل رابالینگ کردن نمایش داد واگرچنین امکانی داردباتغیر اکسل او نیز تغیر میکند
  .
  ..

  مهرداد
  با درود و سلام به شما دوست گرامی
  – لینک دادن فایل های اکسل مشکلی ندارد با پیش فرض آن که در سیستم کاربر، آفیس نسخه ی مورد نظر نصب شده باشد و در صورت تایپ فارسی، زبان فارسی تنظیم شده باشد. در صورت دیگر، فایل را به فرمت هایی همانند عکس یا پی دی اف در آورید که در این شکل برخی از قابلیت های آن از بین خواهد رفت.
  – اگر به نرم افزار تولید شده، مسیر داده باشید می بایست قبل از گرفتن خروجی نهایی compile و گرفتن ایمیج و یا رایت، همان فایلی را که مسیر داده اید تغییر دهید و آن را تغییر نام Rename ندهید.
  – دقت داشته باشید که فایل سورس Source خود را که Save نموده اید، برای تغییرات بعدی همیشه نگه داری نمایید.
  ———-

  آیا نرم افزاری که بتوان از یک کیس دو برنامه مختلف رابر روی دومانیتور پخش کردوجودداردالبته باخرید یک سویچ می توان دوتصویر داشت
  .
  ..

  مهرداد
  ۱- باید از کارت گرافیک هایی استفاده نمایید که دو خروجی دارند که خوشبختانه با قیمت های مناسب وجود دارند. هم در شکل تنظیمات ویژه ی کارت گرافیک و هم با کمک نرم افزارهای ویژه ی تقسیم و یا تفکیک دسکتاپ می توانید دست به این کار بزنید.
  ۲- از سوییچ ها استفاده نکنید. سوییچ به مانیتور و کارت گرافیک آسیب خواهد زد.
  ۳- پس از تهیه ی کارت گرافیک، در تنظیمات Multiple Displays می توانید حالت های گوناگونی همانند Clone را داشته باشید و تصویر را به صورت های مختلف به دو مانیتور بفرستید.
  ۴- اگر از لپ تاپ استفاده نمایید، امکانات ویژه ای را به این منظور در اختیار گذاشته و مشکلاتی همانند سوییچ و کارت گرافیک ویژه را ندارد.
  پیروز و سربلند باشید!

نوشتن دیدگاه