خاطرات علیرضا خمسه از “هوشیار و بیدار”

خبر از دادنا:

اگرچه علیرضا خمسه در سینما و تئاتر نیز حضور پررنگی دارد، اما او را بیشتر با کارهای تلویزیونی‌اش می‌شناسیم. اصلا او با بازی در مجموعه ی تلویزیونی «هوشیار و بیدار» شناخته شد و به گفته خودش هنوز هم بسیاری از مردم او را بیدار خطاب می‌کنند. علیرضا خمسه امسال در سریال نوروزی «پایتخت» به کارگردانی سیروس مقدم حضور دارد و به قول خودش اساسا یک بازیگر نوروزی است.

به گزارش دادنا، ویژه نامه نوروزی جام جم در گفتگویی با این بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر از او پرسید” تلویزیون برای شما به عنوان خاستگاه و رسانه اول اهمیت زیادی دارد؟” که خمسه نیز در پاسخ گفت: “راستش هر ساله در ایام نوروز من در سریال‌های تلویزیونی حضور دارم و اساسا من بازیگر نوروزی‌ام که اگر طی سال هم به دلایلی در مجموعه‌های تلویزیونی حضور نداشته باشم دست‌کم ایام نوروز در سریال‌های تلویزیونی دیده می‌شوم. ”

اما علیرضا خمسه نقش های جدی و تلخ را نیز ایفا کرده است، همچون بازی در فیلم «بیست» که در عرصه سینما یک ساختارشکنی برای این بازیگر سینما محسوب می شد. او در این باره می گوید:

– “به هر حال در آن کار با توجه به نوع قصه و شخصیت‌پردازی‌هایی که داشت می‌طلبید بازی تلخ و جدی‌ای داشته باشم. به هر حال بازیگری شغل و حرفه ماست و من به عنوان یک بازیگر باید بتوانم در نقش‌ها و شخصیت‌های متفاوت بازی کنم و قابلیت‌های خود را نشان دهم. اساسا هر بازیگری دوست دارد نقش‌ها و ژانرهای مختلفی را تجربه کند. ضمن این‌که در کار طنز هم لایه‌هایی از تلخی و سیاهی دیده می‌شود. ”

این بازیگر سینما و تئاتر همچنین درباره وضعیت طنزپردازان در سینمای کنونی کشور معتقد است:

– “یک ضرب‌المثلی هست که در غیاب مادر، زن بابا می‌تواند مادری کند. در سینمای طنز نیز بازیگران طنزپرداز حرفه‌ای و با تجربه کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. متاسفانه این معضل در حوزه‌های دیگر فرهنگی مثل کتاب هم وجود دارد. بدین معنی که وقتی جای کتاب‌های اصیل و غنی خالی باشد کتاب‌های سطحی جای آن را پر می‌کنند. سینما هم در عرصه فرهنگ همین شرایط را دارد و از تلویزیون نمی‌توان انتظار داشت که جای سینما و کارکردهای آن را پرکند. تلویزیون همواره به عنوان ژورنالیسم تصویری تعریف شده و قرار نیست لزوما به تولید کارهای ماندگار دست بزند. تلویزیون وظیفه دارد برای مردم سرگرمی و تفنن ایجاد کند. وقتی سینما نتواند به درستی از پس شخصیت‌پردازی و خلق پرسوناژ‌های سینمایی برآید بالطبع شخصیت‌های تلویزیونی جای آن را پر می‌کند.”

علیرضا خمسه در ادامه این گفتگو به خاطراتش از مجموعه “هوشیار و بیدار” و همکاری با مرحوم محسن یوسف بیک اشاره کرد و گفت:

– “من خاطرات زیادی با مرحوم یوسف‌بیک در آن ایام و سال‌های ۶۳ و ۶۴ داشتم. ما در ۳ سری از این مجموعه تلویزیونی با هم همبازی بودیم. این مجموعه در زمان جنگ از تلویزیون پخش می‌شد و از این‌که ما می‌توانستیم در آن شرایط از اضطراب بچه‌ها کم کنیم خیلی خوشحال بودیم. شاید چون آن برنامه در زمان پخش خود همتایی نداشت و یگانه بود توانست موفق شود و محبوبیت پیدا کند. جالب است در سفرهای خارجی با ایرانیانی مواجه می‌شوم که چون دور از وطن هستند با فعالیت‌های اخیر من آشنا نیستند و همچنان مرا با عنوان بیدار می‌شناسند. همان طور که آقای یوسف‌بیک را به اسم هوشیار می‌شناسند. شاید باور نکنید که هفته‌ای ۲ یا ۳ بار پیش می‌آمد که از من خبر ایشان را می‌گرفتند.”

وی افزود:

– “متاسفانه چون ایشان(مرحوم یوسف بیک) در مرزن‌آباد کرج سکونت داشتند و من هم کار پرمشغله‌ای در سینما داشتم امکان این رابطه و ملاقات کم شد و تداوم پیدا نکرد. البته ۵ سال پیش بار دیگر با مرحوم یوسف‌بیک در برنامه زنده «جمعه تعطیل نیست» که نویسندگی و کارگردانی آن به عهده من بود همکاری داشتم و ایشان در آن برنامه در یکی از قسمت‌ها نقش یک پیرمرد فراموشکار را بازی می‌کردند و متاسفانه نشد که همکاری مداومی با هم داشته باشیم.”

بازیگر نقش بیدار در مجموعه “هوشیار و بیدار” درباره اینکه چرا این دو شخصیت را وارد سینما نکردید تا مثل لورل و هاردی به یک زوج کمدی در ایران تبدیل شوید با توجه به اینکه پتانسیل و شرایط این کار وجود داشت، گفت:

– “حق با شماست. واقعا جا داشت که بتوانیم از این دو کاراکتر در عرصه‌های دیگر نمایشی مثل سینما استفاده کنیم و احتمال زیادی داشت که با موفقیت هم همراه شود، اما معاونت سینمایی وقت آقای انوار با حضور این دو شخصیت در سینما مخالف بود. ایشان در آن زمان بشدت با من و محسن یوسف‌بیک مخالف بود و چندین سال بعد وقتی اسم ما را به عنوان بازیگر در یک فیلم سینمایی برای دریافت پروانه ساخت به معاونت اعلام می‌کردند، در آنجا خط می‌خورد و با حضور ما در فیلم‌های سینمای مخالفت می‌شد. یک بار کیومرث پوراحمد می‌گفت مخالفت آقای انوار با حضور هوشیار و بیدار در سینما را برای عباس کیارستمی تعریف کردم و ایشان گفته بود شاید آقای انوار بچه ندارد. نمی‌دانم شاید آن زمان فکر می‌کردند حضور هوشیار و بیدار در سینما یعنی ابتذال و سطحی‌نگری و به همین دلیل با آن مخالفت می‌کردند.”

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دادنا است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

http://www.dadna.ir/fa/pages/?cid=14758

468 ad

نوشتن دیدگاه