کار با صدا، گام های آغازین

با وجود گجت ها و ابزارهای گونه گونِ پخش صدا به صورت همراه، نادیده گرفتن صدا برای آموزش خطاست.

بسیاری از زمان های بی استفاده که انسان در راه یا سوار بر وسیله ی نقلیه یا در بستر آرمیده است و استراحت می کند، فرصت خوبی برای بهره گیری از صدا برای آموزش است.

می توانیم مطالب و نکته های آموزشی و کمک آموزشی را به صورت صدا با کمک یک میکروفن معمولی ذخیره نموده و در اختیار فراگیر قرار دهیم.

 

این مطالب می تواند شامل توضیح، تکرار، راهنمایی، تدریس و… باشد. حتی می توانید هنگام تدریس صدای خود را ضبط نموده و پس از ویرایش در اختیار فراگیران قرار دهید.

 

از صدا غافل نشویم!تنها صداست که می ماند!

 

**********

چه نکاتی را باید رعایت نمود؟

اگر با نرم افزارهای حرفه ی همانند Adobe Audition  و یا Sound Forge آشنا هستید و می توانید به صورت حرفه ای صدای مورد نظر را ضبط نمایید بی شک با همه ی ریزه کاری های مربوط به صدا آشنا هستید، در غیر این صورت ابزارهای بسیار ساده و سرراستی وجود دارد که به شما کمک می کند تا به راحتی صدای خود را ضبط نمایید.

 

ابزارها:

–          میکروفن: مدل های متنوعی از میکروفن وجود دارد، چه بسا گوشی همراه شما این قابلیت را داشته باشد و صدا را با کیفیت خوب ضبط کند، در عین حال برای ضبط صدای خوب  شرط اول فضایی ساکت و آرام و میکروفنی با کیفیت مناسب است. با قیمتی در حدود ده تا بیست و پنج هزار تومان میکروفن خوبی را تهیه نمایید. دستگاه های ضبط خبرنگاری هم با قیمت های متفاوت در بازار موجود است. از آنجا که برخی از مواقع می توانید سر کلاس نیز مطالب گفته شده را ضبط نمایید، این گزینه هم دور از نظر نباشد.

 

–         نرم افزار ضبط صدا: نرم افزارهایی همانند Jet Audio قابلیت و کارایی فراوانی برای ضبط صدا دارند. به غیر از آن هم تعداد زیادی نرم افزار ضبط صدا موجود است که با بررسی و آزمایش هر کدام می توانید مدل مناسبی را انتخاب کنید. نرم  افزارهایی اختصاصی برای تهیه پادکست نیز وجود دارد که مهم ترین مزیت آن ویرایش صدا است . اما …

 

جرات داشته باشید! از همین حالا به سراغ Adobe Audition بروید، چون که صد آید نود هم پیش ماست! با اندکی سر و کله زدن خواهید دید که ساده، سرراست و روان است. به مرور قابلیت های آن را در خواهید یافت و سپاس گذار خواهید بود که به سراغ اصل جنس رفته اید.

 

برای اینکه با باز شدن نرم افزار هول برتان ندارد، اولین بار که این نرم افزار را باز نمودید، فضای آن را از Multitrack به Edit تغییر دهید و یک فایل صوتی را در آن باز کنید. با درگ کردن بر روی فایل و کلیک راست متوجه می شوید که کار با فایل صوتی چندان تفاوتی با فایل متنی در Word  ندارد. کپی، کات، پیست، … .

محیط Edit View بسیار ساده و آشناست!

 

خش صدا را از منوی Effect گزینه های داخل زیر منوی Restoration بگیرید.

از شلوغی برگه ها نترسید، آشنایی با خیلی از آن ها ضروری نیست، در منوی پایین افتادنی، Preset ها یعنی تنظیمات از پیش آماده ی فراوانی وجود دارد.  آن ها را امتحان کنید. برای هر کاری با گزینه ی Preview پیش نمایش صدای تغییر یافته را بشنوید و با گزینه ی Bypass آن را با صدای اولیه مقایسه کنید. اگر تغییرات جالب نبودند، Cancel را بزنید.

 

پس  از پایان کار با گزینه ی Save As فایل خود را با هر فرمتی که می خواهید ذخیره کنید. (آموزش آودیشن در یک  کلام!) یادتان باشد پیش از هر کار، از اصل صدای خود ، یک کپی تهیه و در جای دیگری ذخیره نمایید.

 

–    فضا: داشتن یک فضای آرام و بی سر و صدا گزینه ی مهم است. چه بسا برای  ضبط صدا پیش از طلوع آفتاب از خواب بیدار می شوم چرا که زمان بسیار مناسبی برای ضبط صدا است. اگر فضای کوچک و بسته ای را در اختیار دارید با پوشاندن دیواره های آن به کمک چیزی شبیه شانه ی تخم مرغ، موکت یا فوم، استودیوی کوچکی را آماده نمایید. درست است که با کمک نرم افزارهای خش گیر و هواگیرِ صدا می شود به کیفیت بهتری دست یافت اما این به مسواک زدن و ترمیم دندان شباهت دارد. با ترمیم دندان هرگز به کارایی و کیفیت اصل دندان دست نخواهید یافت. پس تمام توجه را به ضبط صدا در فضایی آرام بنمایید.

 

نمایی از یک استودیوی بسیار کوچک

 

راهکارها

–          خروجی: خروجی های زیادی برای صدا وجود دارد اما با توجه به حجم و کیفیت، بهترین فرمت برای ضبط صدا، MP3 می باشد. فرمت های دیگری همانند RM حجم بسیار پایینی داشته اما نیاز به کدک Real Player  دارند و بر روی هر گجت یا موبایلی اجرا نمی شوند.

 

–        تُپُق: تپق زدن امری طبیعی و عادی است. بعد از تپق، اندکی صبر کنید آنگاه از آغاز جمله، متن را بخوانید. تپق ها در ویرایش قابل اصلاح شدن هستند.

 

–        پ: پ و س کار صوتی شما را به فاجعه بدل خواهند کرد اگر به اندازه ای به میکروفن نزدیک باشید که باد دهان شما به آن برخورد کند. اندکی فاصله با میکروفن لازم است.

 

–         اِ: اِ برای شنونده اعصاب خورد کن است. سعی کنید از این واژه های تکرار شوند ی بی معنی پرهیز کنید یا در تدوین آن را حذف نمایید.

 

 

–          با اندکی سر و کله زدن با نرم افزارها، قادر خواهید بود به صدای خود موسیقی اضافه نمایید. خوب است اما موسیقی نباید شدت صدایی بالاتر از صدای شما داشته باشد، یا صدای شما در آن گم شود. موسیقی نباید تند و پر سر و صدا باشد و توجه مخاطب را به سوی خود جلب کند.  شدت صدای موسیقی را به یک پنجم شدت صدای خودتان کاهش دهید. نرم افزار آودیشن به این منظور ابزارک بسیار جالب Voice Over Compressor را قرار داده است که موسیقی را برای زیر صدای شما آماده می کند.

از آهنگ های لایت که این روزها مُد شده استفاده کنید.

 

به دنیای صدا خوش آمدید! این جهانی است که فراگیران از آن دل نمی کنند اگر نکته های بیان شده را رعایت کنید و فایل صوتی را در اختیار فراگیران خود بگذارید! این کار را بکنید و به آرمان شهر دانش و فرهنگ پا بگذارید.  هر درسی را به شکل صدا، به راحتی در اختیار دانش آموزان قرار دهید تا در هر فرصت ممکن، بارها و بارها آن را بشنوند، تکرار کنند و یاد بگیرند.

 

پیروز باشید!

صدایتان گرم، نفستان شاد…

…..

….

..

.

مهرداد

Edutopia.ir

 

468 ad

یک دیدگاه

 1. ناشناس says:

  با سلام وسپاس فراوان از زحمات بی دریغ شما
  فیلمهایی که در move maker ساختم با پسوند avi, mpeg1 در نئو بوک بازوشناخته نمیشوند باید چه کار کنم؟
  ….

  مهرداد:
  درود بر شما!
  – نرم افزار Move Maker به شما خروجی WMV می دهد که آن هم در نئوبوک به راحتی پذیرفته می شود. نیازی به تبدیل آن نیست.
  – یادتان باشد که برای وارد نمودن فیلم از آیکون Media Player در نوار ابزار استفاده نمایید. از پایین، سمت چپ، دومی!
  – نباید پسوند فایل های فیلم را تغییر دهید، این تنها در مورد فایل های DAT جواب می دهد، آن هم در صورتی که پسوند آن را به MPG تبدیل نمایید.
  – اگر می خواهید از فرمت های دیگر استفاده نمایید باید از مبدل های ویدیویی همانند TMPGEnc یا Jet Audio و سایر برنامه های مورد نظر استفاده نمایید.
  پیروز باشید!

نوشتن دیدگاه